Mesajı Okuyun
Old 25-03-2013, 21:51   #25
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan condictio_certi
Sayın İlker Dolgun; sizi bir avukat olarak anlıyorum ve meslektaşlarımızın da bu anlamda birbirlerine yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Üç kuruş daha fazla para kazanmak için hiçbir çaba sarf edilmeyen icra vekalet ücretine ben de genel olarak karşıyım. Maalesef bu noktada Yargıtay tarafından da net bir görüş ortaya konmamıştır. Bu da uygulama bakımından sıkıntı yaratmaktadır.

Aynı durumla ben de karşılaştım ve benim ki çok daha tatsız bir konu. Borçlu vekili olarak alacaklı vekili olan meslektaşımı aradım ve hesap numarasını bildirmesini rica ettim. Ancak meslektaşım kararı icraya koyacağını ve dolayısıyla hesap numarası bildirmeyeceğini ifade etti. Ben de bunun üzerine kendisine hesap numarası bildirmesi için ihtarname gönderdim. Ancak alacaklı vekili ihtarnameye rağmen kararı icraya koydu. Biz de bu çirkin yaklaşıma karşı bir şey yapamadan söz konusu parayı icra vekalet ücretini de kapsar mahiyette ödemek zorunda kaldık.

"Üç kuruş para kazanmak için" ifadesini çok yersiz ve ağır bir itham olarak bulduğumu söylemeliyim. Avukatlar kanunda kendisine tanınan bir hakkı kullandığı için böyle ithamlara maruz kalmamalıdır. 3 kuruşsa 3 kuruş, 5 kuruşsa 5 kuruş. İnsanların ne zaman, nerede, ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu bilmeniz/bilmemiz mümkün değil.