Mesajı Okuyun
Old 20-06-2008, 12:20   #1
ISTANAZ

Varsayılan menfi tespit davası- hukuki yarar

Müvekkil, şirketteki hissesini devrederken yine şirket ortağı şirketi temsile yetkili ve hisseleri devralan kişi ile bir protokol yapıyor.
Bu protokolde daha önce şirketin kullandığı kredilerin teminatı olarak müvekkilin babasının verdiği ipoteğin protokolde belirlenen tarihte kaldırılması kararlaştırılıyor. Buna karşılık devralan ve şirket temsilcisi olan şahıs bu ipoteğin teminatı olarak bir çeki müvekkile veriyor. Çekte keşide yeri ve terihi açık bırakılıyor. Belirlenen tarihte ipotek kaldırılmıyor. Ayrıca bankaya olan kredi borcu da ödenmemeye başlıyor. Müvekkil akrabalık ilşikisi de bulunan karşı tarafla görüşerek ipotekle ilgili sorunu çözemiyor. Bu arada bankaya iki kredi taksidini de müvekkil temsilcisi olduğu başka şirket aracılığıyla ödemek zorunda kalıyor. Çünkü banka ipotekle ilgili takip başlatacağını söylemiş. Sonuçta müvekkil çekin eksik unsurlarını tamamlayıp bankaya ibraz etmiş ve çeki takibe koyduk. Karşılıksız çekten ceza verildi, Yargıtay'da. Takibe çekin sonradan tamamlandığı teminat çeki olduğunedenleri ile itiraz edildi. Mahkeme unsurların sonradan tamamlanabileceği, bunun çek vasfını etkilemeyeceği, ancak teminat hususunun yargılamayı gerektirdiği gerekçesi ile takibi iptal etti. Karar kesinleşti.
Şimdi karşı taraf menfi tespit ve çek iptali konulu dava açmış bulunuyor.
Bu çekin artık herhangi bir şekilde bir takibe konu edilmesi mümkün değil. Takibin iptali kararı kesinleşti. Bu aşamada menfi tespit davası açılmasında hukuki yarar var mıdır?

Ayrıca çekin ibrazından sonra müvekkil babasının evi satılmasın diye( ayrıca babanın şahsi kefaleti de varmış) kredi borcunu ödemeye devam etmiş.

Sözleşmede belli bir tarihte ipoteğin kaldırılacağı taahhüt edilmiş ve kaldırılmamış. Bu şart teminatın işleme konması için yeterli mi? Ödemelerin çoğu çekin ibraz tarihinden sonra olduğu için tereddüt yaşıyorum. Karşı taraf ibraz tarihi itibariyle borç yoktur diyor. Ben hukuki yarar olmadığı ayrıca, ipotek taahhüt edilen tarihte kaldırılmamış va şart gerçekleşmiştir şeklinde savunma yapmayı düşünüyorum. Biraz karışık anlatmış olabilirim. Yorumlarınıza şimdiden teşekkürler.