Mesajı Okuyun
Old 17-11-2007, 10:24   #13
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Yörük,

Bence buradaki en büyük sorun telif hakları sorunudur.

Yargıtay içtihatlarının elbette bir sahibi yok, ancak bu içtihatların işlenmek suretiyle bir program içine aktarılması durumunda bu program ve veritabanı telif hakları ile korunuyor. Elimde bu konuda (yanılmıyorsam 90'ların sonunda verilmişti) bir Yargıtay kararı da var.

Durumu özetlersek: Siz oturup bir kararı herhangi bir kaynaktan alıp (ticari programlar dahil) klavyenizde tekrar yazıp, kendi programına aktarırsanız, bu hukuka uygun. Ancak siz bir program yazıp, başka bir programın veritabanını olduğu gibi 2 saniyede kendi veritabanıza aktarırsanız, Yargıtay içtihatlarının sahibi yoktur savunmanız geçerli olmuyor, çünkü bu defa sizin tecavüz ettiğiniz sahibi olan işlenmiş bir veritabanının telif hakkı oluyor. Ben kişisel olarak Yargıtay'ın bu görüşünü haklı ve adil buluyorum.

Bu nedenle Adalet Bakanlığı mevzuat programının içindeki kararları kullanabilmek için de bu işlenmiş veritabanının sahibi olan Adalet Bakanlığından izin almanız gerekmektedir. Eğer böyle yazılı bir izin olursa, Türk Hukuk Sitesi olarak bu veritabanını ticari hiçbir yönü olmadan, tamamen ücretsiz ve herkese (veya meslektaşlara) açık olarak internetten sunma işini severek üstleniriz.

Ancak böyle bir izin olmadan, teknik yönden mümkün olsa dahi, bu veritabanının kullanılmasını hukuki (veya en azından etik) yönden uygun olmadığı inancındayım.

Telif hakkı konusunda Adalet Bakanlığının ilgili birimine başvuru yaptım ancak henüz yanıt alamadım.