Mesajı Okuyun
Old 14-08-2007, 15:13   #16
Av.Nur

Kişiliklerimiz, alışkanlık ve beğenilerimiz, hukuktaki çalışma alanlarımız farklı olabilir. Ancak hukukçular, avukatlar ortak bir şekilde yufka yürekli, anlayışlı, sabırlı ya da özverili olamaya yatkınız diye düşünüyorum.

Ancak bunu tanıdığımız insanların bildiğimiz iyiniyetleri için kullanmakta fayda olduğunu, fazlasının bizim iş hayatımıza maddi yönü bırakın manevi yönü ile de zarar da getirdiğini gördüm. Bu nedenle danışma ücreti almayı uyguluyorum. Danışma konusunda "nedir ki, iki kelime konuştuk" diye düşünenler, bence uyugun bir cafe'ye gidip kendi aralarında davalarının gidişini konulşabilirler.

Hani alış-veriş ilanlarındaki gibi, kredi kartına peşinatsız 12+1 taksit diyemeyiz. Bu hem fikren hem bedenen emek verdiğimiz zaman ayırdığımız bir iş. Aldığımız işten sorumluyuz ve hesap vereceğimiz kişi, bu konuda tabii ki incitilmeden, saygısızlık edilmeden bir ödeme yapması gerektiğini bilmeli.

Ben yeni tanıştığım müvekkile yapacağım işin belirlenmiş bir ücreti olduğunu, bunun miktarını, kendi işinin gerektirdiği işlemler için nasıl harç ve benzeri ödemeler gerekiyor ise, işim için de belirli bedel olduğunu açıklıyorum. Hatta bu konuda tereddütte ise vekaletnamesini hemen çıkartmamasını ve beni de kendisini de sorumluluğa sokmamasını belirtiyorum.

Aslında Avukatlık Sözleşmesinden çok Görüşme Tutanağı tutuyorum ve sanırım müvekkili bu özel belge oldukça ikna ediyor. Bu arada kabul etmez ve başka bir avukat ile görüşmek ya da kibarca biraz düşünmek isterse de bu da onun özgürlüğü, benim için iş kaybetme riski olsa dahi, emek verip emeğimin bedeli ardında koşmaktan iyidir gibi düşünüyorum. Müvekkil ile bu şekilde olumsuz bir diyaloğum olduğunda zaten onunla bir daha çalışamam. Bu nedenle uzun vadeli çalışmalar için bu açıklamaları başında yapıyorum.