Mesajı Okuyun
Old 17-05-2010, 10:28   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan qendal21
selamlar;
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. ben harcı tapu senedinde yazan miktarı göz önüne alarak hesaplattım. takip miktarı 312.000,00 TL ama ihtiyati haciz mahiyetinde tedbir mahkeme tarafından 93.500,00 TL(harca konu miktar) üzerinden bırakıldı. bu durumda sizin değerli görüşleriniz ve yargıtay kararları doğrultusunda takip miktarı üzerinden tedbire hükmetmek gerekmezmiydi?
saygılarımla,,

Sayın qendal21;

Tasarrufun iptali davanızın kabul edilmesi ile birlikte tasarrufa konu taşınmazın/ların değeri nispetinde bir alacağınızı tahsil etmiş olacağınızdan ihtiyati tedbirin tasarruf değeri üzerinden konulmasında bir sakınca yoktur. Zira ihtiyati tedbir, davanın değeri kadar olmalıdır. Şöyle düşünelim; alacağınız 312.000.-TL, taşınmazın tapudaki değeri 93.500.-TL... Davanız kabul edilirse alacağınızın 93.500.-TL'sini tahsil etmiş olacaksınız ve haliyle de harcınızı bu rakam üzerinden yatırmanız gerekecektir. Nihayetinde ihtiyati tedbir de bu rakam üzerinden konulmalıdır. Daha yüksek olan alacak miktarı üzerinden ihtiyati tedbir konulmasında hem Yasa'ya uyarlık hem de pratik bir fayda yoktur.

Yani yanlış ya da Yasa'ya aykırı bir durum göremiyorum. Saygılarımla...