Mesajı Okuyun
Old 25-05-2007, 23:27   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Red hangi nedenlere dayanıyor? Tahsis edilecek müsait parsel bulunmaması,yatırımcının faaliyetine Organize Sanayi bölgesi Mevzuatının izin vermemesi ya da başkaca bir nedenle mi?

Otrganize Sanayi Bölgelerinde kimyasal, patlayıcı madde, çevreyi aşırı derecede rahatsız eden ya da altında doğal su kaynakları varsa bunlara zarar veren işlere izin verilmiyor ya da bu tür işler bölgenin belli bir bölümünde toplanıyor ve yatırımın mutlaka üretim amaçlı olması gerekiyor.Yer yokluğu da haklı bir neden.

Organize Sanayi bölgelerinin kuruluş aşamasında kamulaştırma yetkisinin bulunması kamusal yetkisi yanında ücretsiz yatırım yeri tahsisi, enerji giderlerine katkı payı ile SSk primi işveren payı desteği nitelikleri nedeniyle Organize Sanayi Bölgeleri kamusal yetkileri bulunan özel hukuk tüzel kişisidirler. Bu nedenle Uyşmazlıklar Ticaret Mahkemelerinde görülür. Mevzuat bu konuda Apartman Yöneticiliği ile benzer hükümler içermekte. Bölgeler üyelerinin niteliği gereği arsa tahsisi konusunda oldukça titiz davrandıkları ve mevzuata sıkı sıkıya uydukları için bu konuda emsal karar bulmanız zor. Zira Yönetim Kurulu üyeleri vali ya da görevlendireceği bir şahıs, Ticaret Odası Başkanı ya da görevlendireceği bir şahıs, kaymakam, o yöredeki iş adamları derneği başkanı ya da görevlendireceği bir şahıs, özel idareyi temsilen bir şahıs ile yatırımcılardan birinden oluşuyor.

Bu arada arsa tahsislerini bildiğim kadarı ile Yönetim Kurulu inceliyordu. Heyet değil.