Mesajı Okuyun
Old 20-02-2009, 15:23   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
AV.Suat engın bey boşanma davasında yetkili mahkemelerın hangi yer mahkemeleri oldugunu bilseniz kanımca ya yetkı ıtırazı reddedılırse diye birşey yazmazdınız dıye düşünüyorum. Size önerım Prof.Dr Hakan PEKCANITEZIN medeni usul hukuku kıtabını okumanız olacak.siz kıtabı okuyun sonra bırdaha konuşalım.

Sayın Av. Alper UYSAL,

Boşanma davasında yetki kuralı Türk Medeni Kanununda açıkça belirlenmiştir.

Alıntı:
KANUN NO: 4721
TÜRK MEDENİ KANUNU

MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Ama siz ilk mesajınızda,

Alıntı:
Medeni usul kuralları geregince davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesinde acmaması lazım gelmektedir

dediğinize göre, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 9 uncu maddesini son fıkrasını anlatmaya çalışıyorsunuz, sanırım.

Bu yetki kurallarına göre, davacının "yerleşim yeri"nin de yetkili olduğu izahtan varestedir. Soruda
Alıntı:
ankara davacı tarafın evlenmeden önceki yerleşim yeridir)
denilmektedir. Davayı da Ankara'da açmıştır. Tarafların bir süre ayrı yaşayıp yaşamadığını, davacının tekrar "evlenmeden önceki yerleşim yerini" yeniden "yerleşim yeri" olarak seçmediğini bilememekteyiz. Eğer bu ihtimal varsa, dava yetkili yerlerden birisinde açılmış demektir. Bu bir ihtimaldir.
Ama siz cevap verdiğim ilk mesajınızda,
Alıntı:
ilk itiraz olarak düzenlenmiş olan yetki iirazında bulunun ve söz konusu dava yetklı mahkmede görülmeye başlandıktan sonra karşılık dava acmanızı tavsıye ederim
diyerek, yetki hususunu kökünden çözmüş oldunuz. Bu konuda bu kadar emin olmanız, Sayın Pekcanıtez'in kitabını okumuş olmanıza mı bağlıdır?

O mesajınıza ben aşağıdaki şekilde cevap vermişim ve yakışıksız bir uslupla yukarıdaki mesajı yazmışsınız.
Alıntı:
Yazan Ben
Ya yetki itirazı red edilirse? Karşılık dava açma süresini kaçırmış olmayacak mı?

Soru sahibi verdiğiniz cevabı uygulasa ve yetki itirazı red edilse, karşılık dava açma şansını yitirecektir.

Ben size kitap okumanızı önermeyeceğim. Çünkü siz anladığım kadarıyla sorunu çözmüşsünüz.
Ama

Alıntı:
Size önerım Prof.Dr Hakan PEKCANITEZIN medeni usul hukuku kıtabını okumanız olacak

siz de bana kitap okumamı önermezseniz sevinirim. Muhtemelen boyunuzdan fazla (Boyunuzu 2 m. olarak kabul ettim) kitap okumuşumdur.