Mesajı Okuyun
Old 28-09-2006, 17:47   #10
Brusk

Elektrik hırsızlığı şeklindeki suçlar ve bu tür suçların yapılan yargılamalarında bir çok çarpıklığa ve haksız sonuçlarla karşılaştığımı daha evvel bir fırsatta belirtmiştim. Esasen bu konu birazda bir dönem ceza mahkemelerinin başına bela olan cep telefonu hırsızlığı suçlarıyla aynı gibi.
Hırsızlık gibi ağır bir suçla yargılanmak nedeyse suçlu bulunmak kadara ağır sonuçlara sebep olmakta ve bu suçtan yargılanan kişilerin yargılamanın da uzun sürmesi nedeniyle psikolojilerinin ciddi şekilde yıprandığını ve hatta bazen bu ağır baskıya dayanamayıp kendini asan kişilerin olduğunu dahi basından öğrenmiştim.
Bir kişinin elektrik hırsızlığı suçundan cezalandırılmasının şartları ve bu suçun ispatı aslında son derece zordur. Dikkat edilirse bu suçlardan yargılaan kişilerin nerdeyse tamamı kiracı sıfatına haiz kişilerdir. Bazen bir mesken yada işyeri 1 yıl içinde nerdeyse 10 değişik kişiye kiralanabilmektedir. Böyle bir durumda kaçak kulalanımın kim tarafından yapıldığını tespit etmek zordur.
Benim gözlemlediğimi kadar mahkemeler tamamen elektrik dağıtım şirketleri elamanlarının tuttuğu tutanağa itibar etmekte ve hatta tutunak mümzizi bulunan kişileri de aynı zamanda bilirkişi sıfatıyla dinlemektedir.
Öte yandan suça konu abonenin son 6 ay yada 1 yılılık sarfiyat bedeli kayıtlarının istenmeside böyle bir yargılamada hiçbir ikna edici delil sayılamaz. Örneğin büromuzda yazın iklim şartlarına göre günde 10 saaat çalışan klimanın getirdiği sarfiyat mevsim geçişlerinde mesela çalışmayınca fatura bedeli klimaın çalıştığı döneme göre ciddi şekilde değişmektedir. mevsimsel şartlardan kaynaklanan böyle bir durumun yarattığı farklılık aleyhimize deil olabilirmi.
bu konuyla ilgili yargılamada tartışılabilecek sayısız yanlışlıkların olduğunu düşünüyorum. Bu tür suçların yargılamasında muhakkak keşif yapılmalı ve teknik bilirkişi incelemesi yapılmalıdır. Bilirkişi sıfatıyla bir Elektrik dağıtım şirteki görevlisiin duruşma salounda bilirkişi sıfatıyla dinlenemesi usulen doğru değildir kanımca