Mesajı Okuyun
Old 11-05-2023, 13:51   #1
ersinulug

Karar Mazeretli Hakimin Gelmediği Dosyayı Düşürmesi

Herkese merhabalar, bugün Sulh Hukuk Mahkemesinde açmış olduğumuz kira tespit davasının ilk duruşması için adliyeye gittiğimde mahkeme kalemi hakimin mazeretli olması sebebiyle duruşma yapılmayacağını iletmiştir. Bunun üzerine diğer duruşmama geçmek üzere oradan ayrıldım. Dosyaya mazeret dilekçesini ise aynı gün içinde ancak duruşma saatinden sonra UYAP'tan sundum. Mazeret dilekçesinde hakimin mazeretli olduğunu belirttim.

Ayrıca bu duruşma, dava dosyasının ilk duruşmasıydı ve dava tarihimizden 8 ay sonrasına verilmişti. Sonrasında ilk duruşmanın yapılamaması sebebiyle yakın tarihe gün verilmesini de beyan dilekçemle talep ettim.

Ancak dava tarihinden 5 gün sonra dosyaya kaydedilen duruşma zaptına baktığımda gelen olmadığının belirtildiğini ve mazeret dilekçemin ise duruşma saatinden sonra sunulması sebebiyle dosyanın düşürülmesi yönünde karar verildiğini gördüm. Burada mahkeme hakiminin mazeretli olmasına rağmen HMK 150. madde uyarınca düşme karar verilmesi mümkün müdür? En azından mahkeme kaleminin beni arayarak mazeret dilekçesini sunmamı istemeleri gerekmez miydi? Görüşlerinizi merak ediyorum.