Mesajı Okuyun
Old 11-04-2002, 19:55   #4
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli Meslektaşım, Av. Hulusi Metin ve kimliğini açıklamak gereğini duymayan muhterem, muteber görüş sahibi.

Muteber görüş sahibi, muhterem Hukuk Doktorunun kimliğini, mesleğini bilemediğim için bir avukata. yargıca, yurttaşa veya bilim adamına verilebilecek yanıtlardan bu şahsa hangisinin ve hangi düzeyde verileceğini bilemediğimden Hukuk Doktoru takma isimli şahsa ne düzeyde yanıt verebileceğimi bilemiyorum.

Değerli Meslektaşım Av. Metin, ilginize ve duyarlılığınıza, siteye bıkmadan, tükenmeden verdiğiniz yüce değer emeklerinize nacizane teşekkürlerimi sunarım. Bu konuyu da lütfedip yanıtladınız. Değerlendirmelerinize katılıyorum. Konuyu bir parça açmak isterim.

Meslekte özel giysi cübbe, Eski Roma da Oratorlar zamanında kullanılmaya başlanılmıştır. Tarih boyunca ve günümüzde 5 temel fonksiyonu vardır. Bu husustaki ilk yasal ve ayrıntılı düzenlemenin Fransa da 2. Fransuva Döneminde 15. YY da yayınlanan emirname ile başladığını görüyoruz.

Daha sonraları 2. Dünya Savaşı sırasında Paris Barosu Başkanı CARPENTİERES in yaşadığı olay, mesleki giysinin etik değerine ilişkin çok önemli gelişmedir. (Değerli izleyenlerin bu olayı bildiğini sanıyorum...)

Bu hususta Cumhuriyet Döneminde, Ülkemizde ilk kez 1 Mart 1927 tarihinde, Avukatlara Ait Resmi Kısve (kılık) ve Serpuş (başlık) Kullanılması Hakkında talimatname yayınlanmıştır.
CÜBBENİN FOKSİYONEL İŞLEVİ 5 Ana başlıkta toplanabilir.
(Doktrinde bazı düşünürler 3 veya 4 ana başlıkta da toplayabilmektedir)

1. Savunmanın Yargının Ayrılmaz Parçası Olduğu.
2. Yargı Fonksiyonlarındaki Görev Ayrılığı
3. Meslektaşlar Arasında Eşitlik
4. Savunma Tekeli
5. Hak ve hukukun Temsilciğinin Göstergesi
Olarak belirlenmiştir.

Bazı ülkelerde yargılama sırasında savunma mesleğinde özel giysi kulanılmakla birlikte, bazı ülkeler kullanmamaktadır. Özel giysi kullanılmayan ülkelerden Bulgaristan Barolar Birliği Başkanı Trayan Markovsky ile kurduğum temasta yargılama sırasında özel giysi uygulamasını başlatmak için yasal düzenlemeye başladıklarını belirtmiştir.

Özel giysiye ilişkin yaklaşık 30 ülkede yapmakta olduğum araştırmalarım devam etmektedir.

Sevgili Uğur Mumcu yu bir kez daha saygıyla anarak
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerektiğini''
bir kez daha yineliyor ve en derin saygılarımla sunuyorum.

Av. Adil Giray Çelik