Mesajı Okuyun
Old 17-04-2013, 16:24   #10
av. ilhan demir

Alıntı:
Yazan didem8521
Merhaba!Ben marmara hukuktan yeni mezun oldum şuanda staj işlemlerimle uğraşıyorum ve bir büroda staj yapıyorum.ilgilendiğim bir dava var.henüz avukat olmadığım için bu bölüme yazıyorum.Şirketin iflasını isteyeceğiz ve aynı zamanda ertelenmesini isteyeceğiz.benim sorunum yenileştirme projesini nasıl,hangi yolu izleyerek yapacağımı bilmiyorum.bu konuda hangi kaynaktan yararlanabilirim.Tavsiyelerinizi bekliyorum...

İyileştirme projesi ile ilgili yasa maddesi; İİK. 179/I'dir. Bu madde hükmüne göre; "Şu kadar ki, idare ve temsil ile vazifelendirilmiş kimseler ya da alacaklılardan biri, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebilir. Mahkeme projeyi ciddi ve inandırıcı bulursa, iflasın ertelenmesine karar verir. İyileştirme projesinin ciddi ve inandırıcı olduğunu gösteren bilgi ve belgelerin de mahkemeye sunulması zorunludur."

Projenin ciddi ve inandırıcı olması konusunda yargıtay bir çok karar vermiştir. Yani iyileştirme projesi ciddi ve inandırıcı olmak zorundadır. Yargıtay aşağıda sıraladığım hususlar da iyileştirme projesinin ciddi ve inandırıcı olduğuna karar vermektedir:

1-) İflasın ertelenmesi talebinde bulunan davacı şirketin yaptığı işlerle ilgili hak edişlerinin alınması durumunda şirkete kaynak sağlanacağının bilirkişi raporunda belirtilmesi,

2-) İflasın ertelennmesi talebinde bulunan davacı şirkete yeni mali kaynaklar bulunması,

3-) İflasın ertelenmesi talebinde bulunan davacı şirket ortaklarının yeni sermaye girişi sağlamaları, diğer bir deyişle şirket ortaklarının sermaye taahhütünde bulunmaları,

Görüldüğü gibi iyileştirme projelerinde bulunması gereken hususlar pek de fazla değildir.