Mesajı Okuyun
Old 31-03-2010, 22:45   #9
Av.Aksoy

Sayın Meslektaşlarım,
Ben şu anda Avukatlık stajımı yapıyorum. Ticaret mahkemesinde iflasın ertelenmesi ile ilgili dava dosyaları da inceledim. Her ikinizin de görüşlerinde doğruluk payının olduğunu düşünüyorum. İflasın ertelenmesi şirketler açısından bir bakıma ölecek hastanın diriltilmesi gibi bir şey. Bu bakımdan mahkemeyi ikna edecek gerçekçi bir iyileştirme projesinin sunulması çok önem arz ediyor. İyileştirme projesi kapsamında; şirketin halihazırdaki mali portresi ortaya konarak, üretim durumu, almış olduğu siparişler, bu siparişler neticesinde elde edeceği karın borçlarını karşılama durumu gibi hususlar orataya konarak, şirketin iflasına karar verilmemesi, bir şans daha verildiği takdirde mevcut varlıkları, üretim durumu ve almış olduğu siparişleri neticesinde borçlarını ödeyebileceği ve yeniden hayat bulacağı ispat edilmeye çalışılıyor. Projenin hazırlanması için ise şirket içi ve dışından mali uzmanlar ile hukukçular müşterek çalışıyorlar. Çünkü hazırlanan projenin mahkemeye hukuki olarak da kabul ettirilmesi lazım. Mahkeme de bu projeyi bilirkişlere incelettiriyor. Eğer projeyi gerçekçi bulursa iflası erteliyor. Aksi halde ise şirketin iflasına karar veriyor. Kısacası bu konuda hem şirket yöneticileri hem mali uzmanlar hem de avukatlar işbirliği yapmak zorunda. Saygılarımla..