Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 13:20   #76
Jeanne D'arc

Kendisine mahkeme kağıdı gelen cahil bir hemşehrimin biraz daha mürekkep yalamış akrabası arıyor:

CH :Cahil Hemşehri
CHMYA :Cahil Hemşehrinin Mürekkep Yalamış Akrabası
AMKÇZB :Akli Melekelerini Korumaya Çalışan Zavallı Ben
Mahkeme Kağıdı :Tebligat Zarfı. ((

CHMYA: .... biliyor musun CH'ye mahkeme kağıdı gelmiş. Dilekçe ile başvurdum bu kağıdın ne olduğunu, n'olup-bittiğini öğrenmek için bilgi istedim. Beni kaale almadılar, cevap veren olmadı.

AMKÇZB:Höng!

CH'nin uzunca zamandır eşinden ayrı, 2 çocuğuyla memlekkette yaşadığını, eşinin (dizi filmlerini aratmayacak türde) kendine pek maceralı başka hayatlar kurduğunu bilen ve dolayısıyla durumu üç aşağı beş yukarı tahmin eden -evet zavallı- ben.

AMKÇZB:Şimdi aşama aşama gidelim istersen. Mahkeme kağıdı, CH'ye geldi değil mi?

CHMYA:Evet.

AMKÇZB:Sen CH'nin nesi oluyordun?

CHMYA:CH, benim halamın torunu.

AMKÇZB İç Ses:Vekalet için yeterli!

AMKÇZB:Mahkeme kağıdının üzerinde ne yazıyor?

CHMYA:X Asliye Hukuk Mahkemesi.

AMKÇZB İç Ses: Asliye Hukuk olduğuna göre acaba boşanma davası değil mi ki?

AMKÇZB:İçinde bir boşanma dilekçesi veya dava dilekçesi var mı?

CHMYA:Yok üstünde 2006/... E. yazıyor.

Çeşitli sorular sorulur ancak verilen cevaplardan ne olduğunu anlamaya imkan yok!

AMKÇZB İç Ses:Acaba başkaca bir olay mı???? Neyse buradan yol almak mümkün değil, başvuru kısmına geçip, enerji toparlayayım. Sonra buraya dönerim.

AMKÇZB:Sen cevap dilekçesi mi yazdın? Yazdığın dilekçede neler dedin? CH adıyla mı yazdın?

CHMYA:Yok ben kendi adımla yazdım.

AMKÇZB:Höng! Peki ne dedin???

CHMYA:Bize böyle bir kağıt geldi. Başkaca hiç bir şey bilmiyoruz (anlatırken pek haklı, pek mağdur tavır) mahkeme ne aşamadadır bize bilgi verilmesini istedim.

AMKÇZB:Peki bunu nerden gönderdin? (Akıldan geçen ihtimaller; muhabere, adi posta)

CHMYA:İnternetten.

AMKÇZB:Höng, höng, höng! Nasıl yani! İnternetten mi gönderdin!

İnternet ve bilgi verilmesi kelimeleri bir araya gelince; kafada ampül de yanar.

AMKÇZB İç Ses:Bu kesinkes mahkemeye de göndermedi: Bilgi Edinme Kanunu'na binaen.... Dur bi sorayım!

AMKÇZB:Sen o dilekçeni nereye gönderdin, X Asliye Hukuk Mahkemesi'ne mi?

CHMYA:Yoo! Adalet Bakanlığı'na!

AMKÇZB:Neeeee!

CHMYA:Hıı, Adalet Bakanlığı'na. Beni kaale almadılar. 1 ay oldu cevap veren olmadı.

Azimliyim, mahkeme kağıdının neye ilişkin olacağını da çözeceğim! Zira biliyorum ki bir dönem sonra aynı olay için yine aranacağım, meseleyi hemen şimdi ve kökten halletmek lazım.

AMKÇZB:Şimdi bu kağıt geldiğinde o zarfın içinden hiç mi bi şey çıkmadı? Hani böyle X Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yazar peşinden davacı, vekili, davalı, konu... diye devam eden bir dilekçe?

CHMYA:Hee var öyle bir kağıt.

AMKÇZB İç Ses:Ohh şükür!

AMKÇZB:Ne yazıyor o kağıtta?

CHMYA:Aile Mahkemesi sıfatıyla X Asliye Hukuk Mahkemesi'ne!

AMKÇZB İç Ses:Oh duble şükür!

AMKÇZB:Konu kısmında ne yazıyor?

CHMYA:Boşanma talebi.

AMKÇZB İç Ses:10'a kadar say, 10'a kadar say, 10'a kadar say!

Dumursuz günler!