Mesajı Okuyun
Old 03-08-2013, 14:22   #9
yeditepelişehir

Değerli meslektaşlarım başka bir başlıkta açmış olduğum soruya cevap ararken kendimi bu sayfada buldum. Benim müvekkilim de 1992 yılında işe başlamış ve 3600 günün üzerinde primi var. Anladığım kadarıyla kıdem tazminatı alabilmek için kuruma başvurup yaş hariç diğer emeklilik şartlarını taşıdığını gösteren bir belgeyi alması ve bununla birlikte işverene başvurması gerekiyor. Benim açmış olduğum başlıkta ise kısaca şöyle bir sorunumuz var. İşyerindeki bir kavga neticesinde işveren müvekkili 01/08/2013 tarihinde sözlü olarak kovuyor. Pek çok yargıtay kararına göre de haklı olarak feshetmiş oluyor ve kıdem tazminatı ödemekten kurtuluyor. Müvekkilim kendisine kimsenin şahitlik yapmayacağından emin.Kimse işverenle ters düşmek istemez. Kavgayı diğer işçi başlatmış olsa da ispatlayamadıktan sonra işimiz zor. İspat bakımından elimiz zayıf olduğu için aklıma 3600 gün - 15 yıl konusu geldi ve araştırayım dedim. Müvekkile henüz bir fesih bildirimi gelmedi. Pazartesi günü müvekkil kendisi istifa etse ve kurumdan alacağı belge ile işverene başvursa bir şey elde edebilir miyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Küçük bir kavga yüzünden müvekkilin işten çıkarılmasını da kıdem tazminatı vermemek için kötü niyetli bir yöntem olarak değerlendiriyorum. Sormuş olduğum soru ise şu linktedir : http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=84345