Mesajı Okuyun
Old 03-09-2012, 12:58   #1
moonliner

Varsayılan Belirsiz alacak-Kısmi dava sorunu.

Sayın Üyeler,
Kafam oldukça karışmış durumda fikirlerinizi bekliyorum.Şu an karşımda iki dosya var.Birisi trafik kazası sonrası araçta oluşan değer kaybı.Müvekkil sigaorta şirketine ihtarname çekmiş,ihtarnameye belirli bir rakam koymuş ve bu miktarı istemiş. Siggorta şirketi de zararınız değer kaybınız yok demiş karşı cevap vermiş.Şimdi ortada belirsiz bir alacak mı var yoksa tartışmalı bir alacak mı var ihtarnamede rakam belirtildiğine göre?Bu arada değer kaybı zannımca ihtarnamede belirtildiğinden daha az mir miktar çıkacak. Davayı ne rakam üzerinden ve kısmi mi yoksa belirsiz mi açayım bilemedim.Davayı kısmi açıp değeri düşük istesem sonra dava sırasında arttırsam alacağım ilamı ilamlı takip konusu yapabilecek miyim? İkincisi de ayıplı mal sebebiyle uğranılan zarar.Müvekkil bir firmadan aldığı Su borusunu bir köye döşüyor ve borular patlıyor.Patlayan boruların sökülmesi,tamir edilmeye çalışılması,vs için müvekkilim fazladan işçi çalıştırıyor, kazıcı araç kullanıyor, yol giderleri,mazot bedelleri ödüyor. Sonradan firme bıruların yenilerini veriyor bedelsiz. Bunlar yerleltiriliyor tekrar. Bu esnada yapılan giderlere ilişkin fatura ve belgeler var elimizde. Bunlar için öncelikle ihtarname çekmeli miyim karşı tarafa? Bu da belirsiz alcak mkıdır belirli midir şaştım kaldım.hepinize iyi çalışmalar dilerim.