Mesajı Okuyun
Old 23-03-2011, 10:45   #1
seda_c

Varsayılan Bulgar vatandaşı ile ticaret yapan Türk vatandaşı davasını nerede ve nasıl açar?

Sayın meslektaşlarım, Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ile yaptığım telefon konuşmalarında Türkçe ya da İngilizce bilen hiç kimsenin olmaması nedeniyle bilgi alamadığım bir konuda danışmak istiyorum.
Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de ikamet eden müvekkil, Bulgaristan vatandaşı olan ve Bulgaristan'da ikamet eden bir kişi ile ticaret yapıyor. Ancak ne yazık ki aralarında yazılı herhangi bir anlaşma yok. Müvekklimiz karşı tarafın hesabına havale yapıyor, o da gümrükten malı veriyor. Aralarındaki ticari ilişki tamamen güvene dayalı. Sonuç olarak gelinen noktada ise taraflar arasındaki şifahi anlaşma sekteye uğruyor ve karşı taraf edimini yerine getirmiyor.

Öğrenmek istediğim, bu durumda atılması gereken ilk adım nedir? Davanın Bulgaristan hukukuna tabi olacağı ve Bulgaristan'da görülmesi gerektiği açık. Ancak bunun usulünün ne olacağını öğrenemedim bir türlü. Türkiye'den konsolosluğa başvuru yoluyla mı ya da bizzat Bulgaristan'a giderek mi açılması gerek bilemiyorum. Merak ettiğim diğer husus ise, bir ihtarname keşide ederek göndermek istersek bunun hangi yolla yapılacağı.

Mesleki bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum, saygılarımla.