Mesajı Okuyun
Old 07-02-2008, 16:58   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fiili Ödeme Günündeki meblağ mı? İlamda gösterilen meblağ mı?

Aslında bir açıklama yapmaya girmiştim ama Sn Kaan'ın notunu görünce açıklamayı unuttum.

Burada karşımıza şöyle bir sorun çıkabilir:

Bedel ilamda yazılı ise ilamda yazılı olan bedel alınacak. Zarara uğrayan alacaklı dava açabilecek.

Bedel ilamda yazılı değilse icra memuru takip tarihindeki bedeli saptayarak ona göre karar verecek.

Yasadaki bedel ilamda yazılı değilse veya taraflar arasında uzlaşmazlık varsa ifadesini nasıl yorumlayacağız?

Olayımıza dönersek.

İlamda bir bedel yazılı ama taraflardan biri yahu .. gr. altın bedeli bu olabilir mi, olamaz diyor.

Yargıtay'dan edindiğim izlenim İİK 24 deki veya kelimesini ve şeklinde yorumladığı. Yani taraflar arasında uzlaşmazlık halinde icra müdürlüğünün değer tespit edebilmesini ilamda bedel yazılı olmaması koşuluna bağlamak eğiliminde olduğu. Net bir karar bulamadım. Ama böyle bir yorumun yasaya aykırı olduğu, aynen ifanın mümkün olmadığı hallerde icra müdürlüğünün kıymet taktiri yapması gerektiğini düşünüyorum. Burada hukuki bir dayanağım yok. Ama böyle bir yorumun hakkaniyete aykırı olduğunu düşünüyorum.

Yapılan değişiklikle takip tarihi yerine haciz tarihindeki değerin esas alınacağına ilişkin yasa kuralı da benim görüşümü destekler niteliktedir diye düşünüyorum.

Saygılarımla