Mesajı Okuyun
Old 08-10-2007, 10:56   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan feragat halinde vekalet ücreti ???

Merhabalar,
Açılan bir tapu iptali ve tescil davasında davalı vekiliyim.Şöyle ki; davacı haricen taşınmaz satın alan bir yabancı ..Muvazaa iddiası var.TERDİTLİ DAVA .Tapu iptali ve tescil, bu talep kabul edilmezse ödenen bedelin müteselsilen tahsili istemli.
Davalılar ise müteahhit,müteahhidin iş ortağı , bir süre tapular üzerine devredilen müteahhidin işçisi ve şu an ki malik .
Ben taşınmaz malikinin ve müteahhidin işçisinin vekiliyim.Dava harici satış sözleşmesine dayandığı için kazanmamız kesin gözüyle bakıyordum.Cevap dilekçelerimizi ve elimizdeki delilleri sundum.İlk duruşma hakimin izinde olması nedeniyle ertelendi.Müvekkilim (malik) müteaahhidin kendisine yalvardığını (çünkü dava ona karşı ödenen paranın iadesi şeklinde devam edecek),kıramayacağı bazı kişilerin de ona kefil olduğunu bu yüzden taşınmazı davacıya devredeceğini davacının da davadan feragat edeceğini söyledi.Ben de kesin kazanacağımız bir dava olduğunu ve karşı vekalet ücretini almadan böyle bir anlaşmayı kabul etmediğimi söyledim.Müvekkilim, anlaştığımız vekalet ücretinin yarısını vermişti.''Daha duruşma bile olmadı.Ben size şu kadar para ödedim.Artık karşı tarafla uğraşmayın'' dedi.Bugün de dosyaya baktığım da davacının tapunun kendisine devredilmesi nedeniyle feragat ettiğini gördüm.Mahkeme,davalıların davanın açılmasına sebebiyet vermelerinden dolayı vekalet ücreti takdirine yer olmadığına karar vermiş ve karar da benim adım dahi geçmiyor..
Müteahhit açısından doğru ama 3. kişi konumundaki benim müvekkilimin davanın açılmasına sebebiyet vermesi gibi bir durum söz konusu değil.NE yapmalıyım arkadaşlar?Sizler ne önerirsiniz?Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Saygılarımla.