Mesajı Okuyun
Old 12-03-2013, 20:53   #15
Nusret

Varsayılan İki düzeltme...

Verdiği bilgiler için arkadaşa ben de teşekkür ediyorum. Ama iki yerde düzeltme yapmama izin vereceğini umuyorum. Şöyle:

1-İşe iade davası, işçinin işten çıkarıldığı tarihten değil, iş sözleşmesinin feshinin kendisine bildirildiği tarihten itibaren başlar. Yani eğer sözleşme önelli feshedilmişse, önelin bittiği tarihte sözleşme fesholacağı için o tarih değil, sözleşmenin önelli feshinin tebellüğünden itibaren başlamayacaktır dava açma süresi. Bu durumda, eğer işçinin kıdemi fazlaysa, dava açma süresi önel içinde bitebilecektir.

2-İkinci düzeltmem de, kıdem tazminatının hesaplanmasında baz alınacak ücretle ilgilidir. Bildiğimiz gibi ücreti 4'e ayırabiliriz. İlk iki ayırım kesintilere göre yapılacak olan (net ve brüt ücret), diğeri ise eklemelere göre yapılacak olandır (çıplak ve giydirilmiş ücret). Bu ikisinin kombinasyonundan ortaya dört tür ücret çıkar. Bunlar da çıplak net ücret, çıplak brüt ücret, giydirilmiş net ücret ve giydirilmiş brüt ücret. Bu ayrımları yazmamın nedeni, işçilik alacaklarının, tazminatlarının her birinin farklı farklı ücret türünü baz alıyor olmasıdır. Buna göre de kıdem tazminatı brüt ücretten değil giydirilmiş brüt ücretten hesaplanacaktır. Bunun dışında örneğin işe iade edilmeme tazminatı ise, çıplak brüt ücretten hesaplanır. İşe iadeyle ilgili boşta geçen süre ücreti çıplak netten hesaplanır, ama diğer hakların da ödenmesine karar verildiği için ortaya çıkan giydirilmiş net ücrettir vs. vs.