Mesajı Okuyun
Old 25-05-2007, 13:25   #3
Av. BNK

Noterlik masrafının arkadaşınız tarafından karşılanması adli yardım yönetmeliğine de avukatlık kanununa da aykırı. Eğer iş sahibinin gücü yoksa "Adli Müzaharet" talebinde bulunmalıydı. Ankara'da bu işle ayrı bir büro ilgileniyor. Adana'da nasıl bilmiyorum. Bunu bir araştırın.

Dava açılmamasına gelince adli yardım bürosundakiler iş sahibi aleyhine dava açılıp açılmadığını araştırmadan adli yardım görevlendirmesini nasıl yapmışlar ?

Kişinin Adli Yardım görevlendirmesine hak kazanabilmesi için davasında haklı olduğuna ilişkin güçlü kanaat hakim olmalı. Aleyhine dava açıldıysa adli yardım çalışanı bu davayı ve haklılığını araştırmalıydı.

Eğer açılmış bir dava yoksa yapılacak bir yardımda yoktur.

Arkadaşınız davanın davacı durumunda bulunan diğer eşin bulunduğu ya da bulunabileceği başka yerleride araştırmalı eğer başka bir ilde dava açılmışsa adli yardım görevlendirmesi o il barosunun görevine gireceği için iş sahibini oraya yönlendirmelidir. Eğer dava yoksa o takdirde konuşmasının anlaşılamadığından bahsediyorsunuz. Belki iş sahibi yanlış anlaşılmıştır. Kendisi dava açmak istemektedir. Buna bakılmalı. Eğer bu da yoksa görevlendirme iade edilir.