Konu: SÜre Tutum
Mesajı Okuyun
Old 24-01-2010, 12:38   #3
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Soylu;
Şenel Bey zaten ilgili kanun maddelerini ortaya koymuştur. Ancak; Şenel Beyin, süre tutum dilekçesi verilmesine gerek olmadığı yönündeki görüşe kısmen katılamamaktayım. Şöyle ki;
Bilindiği üzere ceza mahkemelerinde, itiraz ya da temyiz süresi kararın tefhiminden itibaren işlemeye başlar. Eğer karar gıyapta veriliyorsa, gerekçeli kararın ilgilisine tebliğinden itibaren işlemeye başlar.
Eğer ki, görevsizlik kararına karşı yapacağınız itirazların içeriği ve mahiyeti, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektirmiyorsa, tefhimden itibaren 7 gün içerisinde Mahkemesine vereceğiniz bir dilekçeyle görevsizlik kararına itiraz edebilirsiniz. Bu durumda süre tutum dilekçesi vermenize gerek yoktur.
Yok eğer, yapacağınız itirazın nedeni, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektiriyorsa, bu durumda tefhimden itibaren 7 gün içerisinde süre tutum dilekçesi vermelisiniz. Bu durumda itiraz süresi tutulacak, gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildikten sonra 7 günlük süre yeniden işlemeye başlayacaktır.
Benim size tavsiyem, her halükarda, gerekçeli kararı beklemeniz ve bu sebeple süre tutum dilekçesi vermeniz gerektiği yönündedir.
Saygılarımla,