Mesajı Okuyun
Old 22-07-2010, 17:29   #20
halit pamuk

Alıntı:
Yazan pallanco
Bir dakika... birşeyi fark ettim... bu kanunun uygulaması tarihsel bir sınırlamaya tabi tutulmuş... yani 09.10.1956 ile 04.11.1983 tarihleri arasında yapılmış kamulaştırmasız el atmalarla ilgili sadece... yanılıyor muyum ?

Not: Bu şekilde tarihsel bir sınırlandırma sanırım bazı kişilerin sorununu çözmek amacıyla nokta atışı amaçlı bir özel düzenleme yani sipariş yasa gibi geldi bana

Ben bu yasayı şu şekilde anlıyorum:

Kamulaştırma el atma durumunda davaların açılmasının en önemli nedeni idarenin bir yol haritasının bulunmamasıdır. Bu yasa idareye bir yol haritasıdır.Çünkü idare, bir prosedür olmadığı gerekçesiyle talepleri tamamen reddetmektedir.

Şimdi, Eğer 20 yıllık süre sorunu yoksa kişi doğrudan dava açabilir ya da tazminat talebinde uzlaşma için idareye başvurabilir. Uzlaşma talebinde bulunursa, bu yol uygulanır. (Yani bir tür itirazın iptal davası ile bağımsız açılan alacak davasındaki ayırım gibi...)

Ancak 20 yıllık süre sorunu varsa, uzlaşma talebinde bulunmak zorunludur. Çünkü süreler buna göre işleyecektir, diye anlıyorum. Bakalım, uygulama nasıl gelişecek?