Mesajı Okuyun
Old 01-06-2007, 00:06   #6
Emin Cihan UYSAL

Alıntı:
Yazan osmaniye
İş davalarında deliller her aşamada sunulabiliyorsa(yanlış demiyorum) hakimin delil sunma için kesin süre vermesinin nedeni nedir?

Sayın osmaniye,

Burada açıkladığımız da zaten hakimin belirli durumlarda, kesin süre kuralına alternatif getirmesidir.Bu belirli durumları da üstteki yorumumda belirttim.

Asıl olan, yargılamanın sıhhati ve seri olması açısından, delillerin ikamesini yani gösterilmesini veyahut delil listesinin verilmesini, hakimin takdir edeceği kesin süreyle sınırlamaktır ki kanun da bunu öngörmüştür.

Kesin süre verilmedikçe, taraflar delillerin ikamesi konusunda hakimin inisiyatifi altında ve ayrıca serbesttirler.

Bu "Yargılamayı hakim başlatır ve yürütür" adli ve mesleki ilkesinin en doğal sonucudur.

Sonuç olarak, esas olan; hakimin verdiği kesin süre içerisinde delillerin toparlanıp, mahkeme heyetine sunulmasıdır.

İlgili hükme karşı çıkmadığınızı biliyorum ancak sorunuzun cevabı olmuş olmayı temenni ediyorum.Sizin uygulamada yaptığınız işlemler de, her ne kadar "saklı tutuyoruz" ibaresini kullanmış olsanız da, hakimin takdirinde olacaktır.

Saygılarımla...