Mesajı Okuyun
Old 17-11-2011, 00:34   #29
Adalet Bakanı

Mutlu

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Adalet Bakanı,

Alıntıladığınız mesajım "basit yargılama usulü" ile ilgili maddeler (bildiğiniz üzere bu usulde HMK m.317/3 mucibince "taraflar cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçesi veremezler" ve HMK m.319 uyarınca da iddianın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağı, davanın açılması ile başlar) ; HMK m.141'i yazdığınıza göre "yazılı yargılama usulü" ile ilgili hususu soruyorsunuz diye anlıyorum?

Bu ahvalde HMK m.128'e göre (Süresi içinde cevap dilekçesi vermemiş olan davalı, davacının dava dilekçesinde ileri sürdüğü vakıaların tamamını inkâr etmiş sayılır.) dava dilekçesine karşı süresinde "cevap dilekçesi" vermeyen davalı, dava dilekçenizdeki vakıaları inkarla davaya cevap vermiştir. Bu meyanda davalının işbu cevabına karşı dilekçenizi verebileceğinizi ve layihalar teatisi "aşamasında/sürecinde" (HMK m.141: "...ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler..." düzenlemesinin, bu aşamaya kadar yasağa tabi olmadığınızı da ihtiva ettiği şeklinde anlaşılması gereğine de mesnetle) davacının, iddianın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağına tabi olmadığını düşünüyorum.

Saygılar...

Sayın ÖKSÜZ,
cevabınız için teşekkür ederim. düşündüğünüz gibi sorum yazılı yargılamaya ilişkin idi.

Benim de kanaatim davalının cevap vermemesi hali davayı inkar niteliğinde olduğundan ve bu durum da esasında bir cevap olduğundan pekala yine iddianın genişletilmesinin mümkün olabileceği yönünde idi. Bir de teyit ettireyim dedim

Ancak ön inceleme safhasına geçilmesi dilekçeler teatisinin bitmesine bağlı olduğundan ben davalının süresi içerisinde cevap vermemesi halinde mahkemece masrafı gider avansından karşılanmak üzere bu durumun davacıya bildirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Böyle bir durumda hem davacı durumdan haberdar olarak isterse yeniden beyanda bulunacak isterse de kendisi de artık bir beyanda bulunmayıp dilekçeler safhasının sona erdiğini ve mahkemenin bir an önce ön inceleme safhasına geçmesi gerektiğini bildirme imkanına sahip olacaktır diye düşünüyorum.