Mesajı Okuyun
Old 30-08-2007, 23:11   #2
İlknur Adiller

Yıllardır bakımına destek olan kadını artık bana yardım edemiyor diye sırf bu sebeple boşayabilmek bana adil gelmedi.Bu felçli kadına kim bakacak ? Bakıcı tutacak ekonomik güce sahip olmadıklarına göre kadına yaşamını idame ettirecek nafaka ve yılların emeğine karşı tazminat ödeyemeyeceği de açık . Yargıtay kolu protezli kocanın işgücü kaybını tamamlama ödevini kadına verirken, 2 bacağı felç olup tekerlikli sandalyeye mahkum kalan kadına gücü oranında bakma ödevinin kocaya ait olduğunu gözardı etmiştir. Yılların emeğini silip attığı gibi geleceğini de belirsizleştirmiştir.Kolu tek protezli adam o zaman hiç evlenmeyip bakımını hep ailesi yapsa idi. Evlilik tek taraflı bakıcılık değil, paylaşımdır. Kadın kocasına yıllardır baktığı gibi kocası da eşine bakmalı, idi. Kadına ağır ve tek taraflı katlanma yükümü getiren, erkeğe ise sorumsuzca artık işe yaramıyor diye boşama hakkı veren bu karar evlilik birliğinin temelinde sevgi saygı şefkat olduğunu unutmuş, kadını kocasının kölesi gibi gören bir anlayışın ürünü olarak kabul ediyorum. Bu durumda kocanın felç olmayan yeni bir bakıcıyı sigortasız ve ücretsiz nikah adı altında çalıştırması mümkün hale gelmiştir.