Mesajı Okuyun
Old 26-04-2003, 14:00   #1
icetinta

Soru Ev Aldınız, Eski Malik Evi Teslim Etmiyor!

6 şubat günü tapudan tescil ile parasını peşin ödiyerek bir daire aldım. Eski malik evi boşaltmak için en fazla 3 ay süre istedi. Sözlü olarak 3 ay içinde evi teslim almak üzere anlaştık ve geçen zaman zarfında sözün tutulacağını varsayarak hiç bir şekilde rahatsız etmedik. Söz verdiğimiz süre dolmak üzere olduğundan geçen hafta sorarak evin teslim tarihini teyid etmek istediğimizde, henüz ev bulamadıklarını, bir süre daha evde oturacaklarını beyan ettiler. Elbette bu durum bizi çok rahatsız etti. Bilebildiğimiz kadarıyla kanunları araştırdık. Birebir bir durum için bir kanun veya emsal bulamadık. Ancak BK.182 satılan malın "müşteriye teslim ve mülkiyeti ona nakleylemek" diyor. Biz mülkiyeti aldık ama satıcının teslim borcu yerine gelmemiş durumda. Ayrıca BK 217'de menkul satışındaki diğer BK hükümlerinin uygun olanlarının gayrimenkul satışında uygulanabileceğini söylüyor. Buna ilaveten, MK 2 ve MK 618 ile eski malikin dürüst olmadığını ve mülkiyet hakkına engel olduğu gibi şeklinde de kişisel bir yorumda bulunuyorum. Tahliye ile ilgili kanun ve uygulamalara baktım, hiç biri uymuyor. Onlar hep ortada bir kira, kiracı ve kiralayan olması durumuna göre. Halbuki bu durumda ortada kiracı veya kiralayan ile ilgili bir durum yok. Durum daha çok haksız işgale giriyor. Burdan yola çıkarak dava açıp, tapu tescil tarihinden itibaren yasal faizleriyleriyle tazminat talep edebileceğimi biliyorum. Ancak bu lehimdeki bir durum değil. Ben tam söz verilen sürede evi teslim almak istiyorum. Dava açmak ve neticelenmesi çok uzun süreceğinden bu işgalciye yarayacak bir şey olur. Yargıtay emsallerinde bulduğum bir kaç örnek net olarak haklı olduğumu ve tazminat alabileceğimi belirtiyor. Dava açmak zorunda kalırsam zararımı hafifletmek için bunu elbette isteyeceğim fakat asıl istediğim dairenin hemen teslimi. Zira, evi henüz teslim almadığım için, halen oturduğum evi satışa çıkaramıyorum, bu da, ev almaktaki maksadımın gerçekleşmemesinin yanısıra her geçen gün bana ciddi bir maddi zarara sebep oluyor. Eski malik rahat rahat üç ay evvel ödemiş olduğum parayı kullanıp, maliki olduğum evi işgal ediyor. Bunun için ilamsız bir yol var mıdır, icra daireleri veya mülki kurumlar bu yönde herhangi bir şey yapabilirler mi? Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olanların görüşlerini rica ediyorum.
Teşekkürler