Mesajı Okuyun
Old 25-08-2010, 10:33   #1
fireson82

Varsayılan Araç işleten/uzun süreli kiralama/ tazminat davasında davanın yöneltilmesi

Değerli meslektaşlar, bir konudaki düşüncemi paylaşmak istiyorum. Yorumlarınızla katkıda bulunursanız sevinirim. Trafik kazası sonucu araç ruhsatında yazılı olan şirkete karşı tazminat davası açıyoruz. Şirket davaya cevabında aracı uzun süreli kira sözleşmesiyle başka bir şirkete kiraladığını ve sorumluluğu bulunmadığını beyan ediyor. Bizim daha önceden bu kira sözleşmesinden haberimiz yok ve doğal olarak davayı ruhsatta yazılı şirkete karşı açıyoruz. Burda karşımıza çıkan problem bu aşamada davanın aracı kiralayana yöneltilip yöneltilemeyeceği. İdari davalarda yasal düzenleme gereği bu mümkün. Ancak HMUK'da böyle bir düzenleme yok. Şahsi kanaatim mahkemenin böyle durumlarda kira sözleşmesinin davacı tarafından bilinemeyeceğini gözeterek gelişen bu durum karşısında davacıya davanın yöneltilmesi için süre vermesi gerektiği yönünde. Aksi hal, hem zaman kaybına hem de aracı kiralayana karşı açılacak dava yönünden yeniden harç yatırılacağından fazladan masrafa neden olacaktır. Yorumlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar...