Mesajı Okuyun
Old 01-08-2006, 22:25   #56
Av.Engin Özoğul

Yaş kavramından hareket ederken Türkiye Cumhuriyeti'nin İnsan Hakları Mahkemesi'nde mahkum olmasına neden olan ağır süreçleri kastetmiştim. Ben bu süreçlerin hiçbirini canlı olarak yaşamadım. Ne zaman emniyet müdürlüklerine gitsem oldukça babacan bir tavırla karşılandım ve benim ya da müvekkil şirketlerimizin işleri hiçbir zorluk yaşatılmadan görüldü. İyiniyetli yaklaşmamın nedeni budur belki. Bugün gelinen nokta da artık eski dönemlerdeki zihniyetin var olmadığına inanıyorum. Ya da yaşayıp göreceğim.Ama şu an için tartıştığımız sistemin suçla mücadele ve önleyici faaliyetler için getirildiğine ve bu amaç için kullanılacağına inanıyorum. Tabi ki her uygulama hukuka uygun olmayabilir. Ama bu uygulama açısından bir kaygı taşımıyorum. Sayın Gemici'nin verilerin saklanmasına ilişkin yazdıklarını ise doğru buluyorum. Bireysel kötüye kullanımların önlenmesi bakımından verilerin saklanması ve hangi koşullarda kullanılacağına ilişkin detaylı düzenleme yapılmasına karşı değilim. Devlet aldığı görüntüleri dilediği gibi kullanır demiyorum. Sadece görüntülerin alınması yasaldır ve güvenlik açısından gereklidir düşüncesindeyim.