Mesajı Okuyun
Old 20-10-2008, 08:35   #56
Ömer TOSUN

Değerli meslek buyuklerimizn ve arkadaşlarımızın konuyu hukuk ve ahlak çerçevesinde tartışmalarını keyifle okudum...

Ancak bu konu artık yasa, yönetmelik yahut erdem, ahlak, bağımsız düşünce vs. ile açıklanamayacak kadar derin bir yara haline gelmiştir.

Ne yazıkki avukatlık camiasından bu konuda belirgin bir ses yükselmemesinin sebebi de çok açıktır. "Vasıflı ve ucuz hatta bedava işgücü"

Çalışan bir insana çalışmasının karşılığı verilmeyerek, akbile simite sağlık güvencesinin olmayışına mecbur bırakılarak hangi erdem bağımsızlık ve araştırmacı hukukçuluk öğretilmektedir, merak etmekteyim...

Lütfen işi sahsi problemler haline getirmeyelim ve konunun genelini gözden kaçırmayalım...Ben stajyerime şöyle davranıyorum yahut benim avukatım iyidirden öte genel olarak bu işin nasıl yürüdüğünü ve bunun kaymağını da kimin yediğini hepimiz biliyoruz. Stajım sırasında İstanbul Barosunun ilanlar sayfasından almış olduğum 20 ye yakın ofisi ziyaret ettim ve emin olun hepisinden utanç içinde ayrıldım.Ya hiçbirşey yapmadan ve parada almadan oturacaksınız yahut herkesin yaptığı işi yarı hatta 3 te 1 fiyata yapacaksınız... Hatta stajyersiniz şu kadar diyen bazı ofisleri dışardan teelfonla arayarak lise mezunu tecrübeli takip elemanıyım dediğimde çok çok daha yüksek ücretlerle karşılaştım...

Avukatlık mesleğinin onur ve erdemini üniversiteyi yeni bitirmiş idealit gençleri mahkeme kalemlerinde ve icra dairelerinde ofisboy niyetine koşturmakta gören ve üstüne meslek öğretiyoruz canım diyerek manevi bir hazza ulaşan tüm meslektaşlarımı şiddetle kınıyorum.