Mesajı Okuyun
Old 01-03-2008, 15:59   #1
külekçi

Varsayılan Evlİlİk BİrlİĞİ Devam Ederken İstenen Katki Payi

Değerli meslektaşlarım,
Aslında bu konuyu çok araştırdım, sitedeki bir sürü yazıyı da okudum ama yine de tam olarak netleştiremediğimden tek bir başlık altında sormak istedim. Bir avukat arkadaşım, karı kocanın yıllarca birlikte çalışarak edindikleri araç ile kooperatif evinin kayden koca üzerinde olması nedeniyle ( evlilik birliği içerisindeki huzursuzluklar ve karşı tarafın boşanmak istediğini söylemesi üzerine ) önce araç ve taşınmaz kayıtlarının iptali ile yarı hisselerinin davacı adına tescilini dava ve talep etmiştir. Ancak daha sonra bu tür durumlarda ayna ilişkin talepte bulunulmadığını farkederek, davasını ; tescil mümkün olmadığında bu malların edinilmesindeki katkısının belirlenerek değerinin faiziyle birlikte istenmesi şeklinde ıslah etmiştir. Dava bu şekilde devam etmektedir. Taraflar aynı evde yaşamaktadır ve açılmış bir boşanma davası da yoktur. Taraflar boşanma davası açmayı da düşünmemektedir ancak söz konusu dava taraflar arasında gurur meselesi haline gelmiştir. Benim öğrenmek istediğim, bu nitelikteki bir davanın kabulü için taraflar arasında bir boşanma davası olması şart mıdır? Ben olmadığına dair iki tane yargıtay kararı buldum ama çok açıklayıcı gelmediler. Bu konudaki bilgilerinizi ve bulabilirseniz Yargıtay kararlarını paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler...Herkese kolaylıklar...