Mesajı Okuyun
Old 08-04-2010, 11:18   #1
Av.Sedat Yahşi

Varsayılan Mobbing'e dayanılarak ceza davası açılabilir mi?

Değerli Arkadaşlarım,

Ceza yasası ile ilgili uygulamalar konusunda çok fazla pratiğim yok.Site içersinde yaptığım aramalarda Mobbing'in hukuksal boyutu ile illgili makaleler ve verilmiş bir tazminat kararı dışında hukukumuzda cezai boyutuna ilişkin doyurucu bir açıklama göremedim.
Bu nedenle konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Üniversitede akademisyen olarak çalışan bir arkadaşım çalıştığı bölümün Ana Bilim Dalı Başkanı ile çok uzun zamandır didişme yaşamaktadır.Bölüm başkanı,sürekli olarak arkadaşım hakkında şikayet dilekçeleri vererek soruşturma açtırmakta,görevlendirmelerde es geçmekte,asistanları ve araştırma görevlilerini doldurarak tez danışmanı olarak arkadaşımı seçtirmeme gibi rahatsızlık verici çalışmalar yürütmektedir.Fakülte dekanlığı da taraflar arasındaki bu gerilimli ortamdan muzdarip ama ortaya somut bir çözüm koyamamakta.Arkadaşım,hakkındaki soruşturmalardan dolayı herhangi bir ceza almadığını ama artık dayanacak gücünün de kalmadığını,işe gitmenin kendisi için eziyet haline geldiğini belirterek bölüm başkanı hakkında cezalandırılması istemiyle "Mobbing" e dayalı olarak suç duyurusunda bulunup bulunamayacağımızı sordu.

Yukarda da belirttiğim gibi,sitede yaptığım araştırma üzerine okuduğum bir makalede TCK.94/1.madde de yeralan manevi işkence'den bahsedilmiş olduğunu gördüm.Başkaca bir ceza maddesine de rastlamadım.
Anlatılanlara dayanılarak Mobbing isnadı ile suç duyurusunda bulunup bulunamayacağımız konusunda fikirleriniz almak isterim (Soruşturmalarla ilgili belgeler,taraflar arasındaki çekişmeyi ima yoluyla da olsa ortaya koyan dekanlık yazıları vs.mevcut bulunmaktadır).

Herkese şimdiden teşekkür ederim.