Mesajı Okuyun
Old 24-02-2009, 11:47   #1
günseligonca

Varsayılan şufa hakkını doğuran payda bulunan haciz şerhleri

merhabalar,
çok araştırdım ancak bu konuda bir kitapta yayınlanmış hukuki görüşten başka bir şey bulamadım.
Birkaç ay önce, şufa hakkı nedeni ile tapu iptali ve tescil davası açtım ve paya mahkeme yolu ile tedbir koydurdum.
TApu kaydı geldikten sonra, dava konusu pay üzerinde, payın davalı alıcıya satılmasından sonra konulmuş olan 9 adet haciz olduğunu öğrendim. Bunlardan 3' ü benim tedbirimden önce, 2' si ise dava tarihimden önce ancak hacizlerde muvazaa yok.
Bunun üzerine ben davamı ıslah ederek talep kısmını değiştirdimava konusu pay üzerinde bulunan tüm yükümlülüklerden ari olarak tesciline karar verilmesini talep ettim. Ancak hakimin ne karara vereceği belli değil tabi.
Benim sorum şu: Ben mahkeme veznesine gerekli parayı depo etmezsem davam reddedilecek, edersem de mahkeme bana hacizli verirse diye de korkmuyor değilim.
Size göre mahkeme, benim talebim dışına çıkarak hacizli bir şekilde tescile karar verebilir mi yoksa hacizleri kaldırmazsa davayı reddeder ve parayı da bana geri verir mi?
O kadar kitapta bir tek karar buldum, orada muvazaa iddiaası ileri sürülerek hacilerin ve ipoteğin kaldırılması sureti ile tescil talep edildiği halde mahkeme hacizli olarak tescile karar vermiş, ancak yargıtay muvazaa olduğuna kanaat getirerek kararaı bozmuş.
NE dersiniz arkadaşlar?