Mesajı Okuyun
Old 11-01-2019, 12:35   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Sn.Ergin,

BAM boşanma hükmü konusunda ancak ve ancak bu konuda tarafların boşanma hükmü konusunda istinafı üzerine karar verebilir.

Eğer taraflar sadece boşanmanın eki niteliğindeki tazminat nafaka vb gibi konularda istinaf yasa yoluna başvurmuşlarsa BAM tarafından sadece bu başvuruda yer alan konular incelenebilir.

BAM yerel mahkemece verilen ve istinafa konu edilen konularla inceleme yapabilir ve başvuru ile sınırlı olarak verilmiş kararı kaldırabilir.

İki taraf da boşanma kararı açıkça istinaf konusu yapmamış ise BAM boşanma hükmünü kaldıramaz.

Sonuç olarak istinafa konu edilmeyen boşanma hükmü BAM tarafından kaldırılamaz. Dolayısı ile yerel mahkeme istinaf edilmemiş boşanma hükmünü KEŞİNLEŞTİRMELİDİR diye düşünüyorum.

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak, tamamen yanlış anlaşıldım. Muhtemelen seçtiğim kelimeler yüzünden oldu. Tabii ki, taraflar boşanmaya ilişkin hükmü istinaf etmemişse istinaf mahkemesi boşanma hükmünü re'sen ele alamaz. Öyle olsaydı benim sorum anlamsız olurdu. Çünkü yerel mahkeme "bozulma ihtimali olan" bir kararı niye kesinleştirsin?

Fakat şöyle bir durum var. BAM, yerel mahkemenin kararını kaldırarak, yeni bir karar verdiğine(?) ve sonraki aşamada Yargıtay tarafından BAM'ın verdiği bu karar temyiz incelemesine tabi olduğuna göre , ilk derece mahkemesinin boşanmaya ilişkin hükmü kesinleşecek mi?

Pratikte nasıl uygulanacağını sorayım. Yani ilk derece mahkemesinin boşanmaya ilişkin hükmü kesinleştirilirse ve nüfus müdürlüğüne gönderilirse ne yazacak, "İstanbul X Aile Mah.nin 2019/1 Es. 2019/2 K. sayılı kararına istinaden boşanmışlardır." Bu kadarıyla yetinilecek mi?

Karar BAM'a gittiğinde ve BAM bir karar verdiğinde BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ xy HUKUK DAİRESİ 2019/3 Esas ve 2019/4 Karar numarası olacak ama fark etmeyecek mi?

Not1: Elinde boşanma hükmü istinaf edilmemiş ama tazminat ve nafaka bakımından istinaf edilen ve istinaftan da verilmiş bir karar olan varsa, ekleyebilir mi?

Not2: BAM faaliyete geçtikten sonra, ilamın boşanmaya ilişkin hükmü istinaf edilmemesine rağmen(tazminatlar bakımından istinaf), "kesinleşme alamadığını" söyleyen çok meslektaş gördüm. "Kesinleşme aldım" diyen var mı?