Mesajı Okuyun
Old 11-12-2006, 17:53   #1
Av.Ufuk

Varsayılan İİk M.121 Mİras Hİssesİnİn Haczİ

İİK m. MADDE 121 - Bir intifa hakkı veya taksim edilmemiş bir miras veya bir şirket yahut iştirak halinde tasarruf olunan bir mal hissesi gibi yukarıki maddelerde gösterilmeyen başka nevi malların satılması lâzımgelirse icra müdürü satışın nasıl yapılacağını icra mahkemesinden sorar.
Merci, ikametgâhları malûm olan alâkadarları davet ve gelenlerini dinledikten sonra açık artırma yaptırabileceği gibi satış için bir memur da tayin edebilir, yahut iktiza eden diğer bir tedbiri alabilir.

Medeni kanun MADDE 648.- Açılmış mirasta bir mirasçının payını devralmış veya haczettirmiş olan ya da elinde mirasçıya karşı alınmış borç ödemeden aciz belgesi bulunan alacaklı, sulh hakiminden bu mirasçının yerine paylaşmaya katılmak üzere bir kayyım atanmasını isteyebilir.

Maddeler olayı çok kısa geçmiş,hiç ayrıntıya girmemiş.Somut olarak karşılaştığım problem şöyle;

1-Borçluya miras kalan 2 adet taşınmaz var.İntikal yaptırılmamış bu taşınmazlara 1,5 yıl önce haciz koydum.Nisan 2007 de 2 yıl dolacak.Henüz hiç bir işlem yapmadım.
2-Benim haczimden sonra Borçlunun kardeşinin izalei şuyu davası açtığını öğrendim(Sadece taşınmazın biri için) ve şu an satış memurluğunca kıymet takdiri işlemlerine başlanmış bu durumu telefonla teyit ettim.bana hiç bir tebligat gelmedi.
3-Bu taşınmaz talimat icra dosyası yargı çevresi içerisinde.

- 2 yıl dolmadan nasıl bir talep yapmam gerekir ki süreyi kaçırmadan paraya çevirme işlemi yapabileyim.
- Kayyım tayini zorunlu değil yanılıyormuyum.
- Borçlunun kardeşi satışı geciktirebilir veya vazgeçebilir ayrıca onun izalei şuyu satış memurluğundaki bu dosyasındaki satışa alacağa mahsuben ihaleye katılma hakkım olmayabilir dahası benim 2 yıllık satış sürem bitebilir.Bu satışı durdurup icra dosyasından nasıl devam ettirebilirim.
- icra dosyasından bağımsız kayyım tayini istemek bir seçenek olabilir mi.Bu durumda sonuçları nasıl olur.davacı konumundaki Borçlunun kardeşi satış istemezse aynı dosyada kayyım satışı isteyebilir mi.Bizden habersiz yapılan kıymet takdir işlemleri geçerli mi.
-Velhasıl ne yapmam gerekiyor.