Mesajı Okuyun
Old 22-01-2009, 12:32   #1
justicewarior

Mutsuz Kira Sözleşmesi- Borçlar Kanunu- Önemli

merhablar değerli meslektaşlarım ;

Müvekkilim Boş arsalarını BİRİNCİ firmaya 10 yıllığına Hipermarket işletmeciliği yapsın diye kiraya vermiş. Kira kontratında yerin BOŞ yani ARSA olarak kiraya verildiği ve üzerine kurulacak Hipermarket binasının PREFABRİK olacağı belirtilmiş durumdadır. BİRİNCİ firma prefabrik binayı yaptı ama bu işi beceremeyeceğini düşünüp İKİNCİ firmaya alt kiracı olarak kiraya vermek istediğini belirtti. Bizden bunun için muvafakatname istedi. Bizde verdik. Şimdi yerde İKİNCİ firmanın hipermarketi var. Birinci firma ile yaptığımız kira sözleşmesi 31.12.2008 de bitti. Son maddesinde de kiranın uzatılmayacağı yazılı. Ayrıca 1,5 ay önceden kirayı uzatmayacağımı BİRİNCİ firmaya ihtarname ile bildirdim.

Şimdi İKİNCİ firma hala faaliyetine devam etmekte. Müvekilimde de BİRİNCİ firmaya kiraya vermek istemiyor.Müvekkilim İKİNCİ firmaya demiş ki - ya benimle kira sözleşmesi yap ya da tahliye davası açacağım. Ama hiç birine yanaşmıyormuş. BİRİNCİ firmadan bizimle kira sözleşmesi yapmak için yetki alın diyor. Ne yetkisi benim onlarla işim bitti. müvekkilimde bunun üzerine Siz benim onlara para yedirmemimi istiyorsunuz dedim. Sorularım Şunlar :

1. Benim 1. firma ile işim bittimi. Çünki yeri boş arsa olarak verdim. Ve bu durumda borçlar kanununa girdiğini düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum ?

2. Eğer tahliye davası açacaksam İKİNCİ firmaya mı açacağım ? Çünki yerde fiziki olarak işletmesi olan İKİNCİ firma.

3.müvekkilim ihtarnamemi birinciye zamanında çekmiş ve uzatmayacağımı bildirmiş. Ve 31. 12.2008 de de sözleşmemiz bittiğine göre BİRİNCİYA dava açmam doğru olur mu ? Ayrıca BİRİNCİ kiracı su anda orda bi işletmesi yok neyini tahliye etmeye calışacağım. ?Yani birinciye tahliye davası açmam doğru olur mu hangi sebebple...?

4. Değerli görüşleriniz yargıtay kararları ile destekleyip açıklarsanız sevinirim...

Saygılar....