Mesajı Okuyun
Old 03-09-2012, 18:57   #1
ciluheft

Varsayılan Stajyer Avukatın İfade odasından ve sorgu salonundan dışarı çıkartılması!

***Bundan bir gün kaç önce yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak ve bu olay hakkında neler yapılabileceği konusunda yorumlarınızı bekliyorum...

***Adliyede İfadeye girmek üzere iken yanımda staj yapmayan ancak avukat stajyeri olan bir arkadaşım benimle beraber ifadeye girmek istedi. İfade için odaya geçtiğimizde savcı, stajyer avukatın dışarı çıkmasını istedi. Bunun üzerine bende kendisinin stajyer avukat olduğunu (ki zaten savcı stajyer avukat olduğunu biliyor), benim nezaretimde ifade ye girebileceğini ve kendisini dışarı çıkaramayacağını dile getirdim. Savcı ise soruşturma aşamasının gizli olduğunu ve bu nedenle dışarı çıkması gerektiğini söyledi... Stajyer arkadaş bunu duyduktan sonra üzelerek ve gururu kırılmış bir şekilde dışarı çıktı. Aramızda bu konu ile ilgili olarak hararetli bir tartışma yaşandıktan sonra bu durumun tutanağa geçirilmesini talep ettim. Savcı "soruşturmanın selameti açısından Stajyer avukat dışarı çıkartıldı" şeklinde bir gerekçe ile tutanağa geçirdi. İfadesine girdiğim şahıs tutuklamaya sevkedildi. Savcı bu olayın hemen ardından Sorgu hakiminin odasına gitti.(Kamera görüntüleri var...) Sorgu hakimi duruşma salonuna indikten sonra stajyer avukata benimle duruşmaya girmesini istedim kendisi her ne kadar az önce yaşadığı olaydan etkilenmiş ve girmek istememiş ise de onu ikna ettim ve duruşmaya girdik. Duruşma salonuna girer girmez sorgu hakimi stajyer avukatın duruşmadan çıkmasını istedi. Ben yine bu duruma itiraz ettim ve sorgu hakimi ile uzun süren hukuki bir tartışmamız oldu. Gerekli olan durumları ona da izah ettim ve duruşma tutanağına geçirmesini istedim. Duruşma tutanağın da " soruşturma aşamasının gizliliği dikkate alındığı ve bu nedenle satajyer avukatın sorgu salonunun dışına çıkarıldığı" şeklinde gerekçe ile tutanağa geçirdi. Yaşanan bu olay karşısında hakim ve savcıyı HSYK ve TBB'ne şikayet etmeyi istiyoruz.

*** Yaşan bu olayda İfade ve Sorgu sırasında Stajyer Avukat'ın dışarı çıkartılması hakkında ne düşüyorsunuz? Savcı ve hakimlerin bu şekilde bir takdir yetkileri var mı dır?

***Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum?