Mesajı Okuyun
Old 06-11-2007, 18:23   #35
Mustafa ÖZCAN

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Yılmaz
Arkadaşlar ben hakimlik sınavına girme yaşı hakkında birşey demek istemiyorum.
Ama hakim ve savcıların en az 2 sene avukatlık yapmalarını isterdim. Olaylara bir de bizim açımızdan bakabilmeleri için.

Arkadaşlar yaş sınırı konusunda daha farklı bir sistem uygulanması gerektiğini düşünüyorum..

Hakim savcıların en az 5 yıl avukatlık yaptıktan sonra hakim savcı yapılması ve öncelikle sulh mahkemelerinde göreve başlatılması, kademe kademe asliye mahkemelerine geçilmesi, son olarak ağır cezada görev almaları gerektiğini düşünüyorum bunun 2 nedeni var.

1. Her şeyden önce hayata insanlara yaklaşımları daha olgun kararları daha isabetli, yasaları yorumlamaları daha gerçekçi olacaktır. Şu anda hakim savcılar sabit maaş ve sabit statü ile hayata ve insanlara sırça bir saraydan bakıyorlar. Ekmek kavgası nedir. Emek nedir, zorluk nedir bildiklerini zannetmiyorum. İnsanlara tepeden bakarak adalet dağıtmaya çalışan birinin "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" diyen meşhur Fransız Kraliçeden pek farkı olmayacaktır.

2. Ağır ceza mahkemesi gibi önemli bi mahkeme üyelerinin daha çok yeni atanan hakimlerden oluşması yada pasif hakimlerin kızak görev yeri olarak bu kişilerin ağırceza üyeliğine atanmaları Ağır Ceza Mahkemelerini tek hakimli bir Mahkemeye çeviriyor. Hakimlerin kademe kademe pişerek taşıdıkları sorumluluğu kaldırdıkça bir üst mahkemeye geçirilmesi kişisel hürriyetlerin teminatı olacağını düşünüyorum. Ağır Ceza Mahkemesinde yeni hakim olan bir üye psikolojik ağır basan tarafa eğilimli oy kullanacaktır.

TOY YETİŞMEMİŞ HAKİM VE SAVCILARIN İSE KİŞİSEL HAK VE HÜRRİYETLERİN BAHTINA KAR YAĞMASI ANLAMINA GELDİĞİNDEN ENDİŞENİZ OLMASIN.

Hakimde tecrübenin önemini daha iyi anlamak içina Faruk EREM in BİR CEZA AVUKATININ ANILARI isimli kitabını okumalarını öneririm.

Saygı ve Selam ile