Mesajı Okuyun
Old 06-09-2003, 21:42   #19
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yazdiklariniza kelimesi kelimesine katiliyorum sayin Merhaba
ve elbette sevgili de Beauvoir'- a

Gruba gonderdigim bir yazida ben de iki cins arasindaki bitmek tukenmek bilmeyen ve cogunlukla da kadin aleyhine ilerleyen trajedinin dogalliktan uzak bir olusum, birer ogreti urunu oldugunu dile getirmeye calismistim. farkli yetisitirilerek yalitilmalar uzaklasmayi, uzaklasmalar karsilikli didikleme ve meraki, bastirilan tarafta hastalikli yakinmalari ve fiili olarak da haksizliga ugramayi, haksizliklar sinmeyi ya da siddetli/siddetsiz tepkileri, tepkiler de bitmek tukenmek bilmeyen savaslari onumuze getirip duruyor. ve tabii ki tum bu dongunun temelinde de bugun hala cozumsuz bir sorun gibi, hala etik gibi kavramlarla iliskilendirilen, son derece de muglak olan "iffet" kavrami ve nihayetinde de kadin cinselligi bulunuyor

neler olup bitiyor sorusunu anlamak ve devaminda cozum nedir i arastirmak noktasinda; kadinin birey olarak once kendini tanimasi, onceliklerini belirlemesi gerekiyor.

simone de beauvoir in alinti yaptiginiz kitabini da iceren ancak adlarini tam olarak hatirlayamadigim (genckizlik cagi, evlilik cagi, akil cagi idi yanilmiyorsam) birbirini tamamlayan üc kitabinin ve herriet lerner in de kandirma dansi -kadinlarda -mis gibi yapma- ve dans eden benlikler kitaplarinin okunmasinin cok yararli olacagini dusunuyorum

saygilarimla ve hosgeldiniz