Mesajı Okuyun
Old 01-09-2003, 12:15   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Sibel,

Biz erkekler kadınları anlamaya çalışıyoruz. Ne var ki ben kesinikle insan kavramından soyutlanarak ele alınmaya çalışılan kadınları anlayamıyorum. Kadın da herşeyden önce insandır. Erkek hakkı- kadın hakkı ayrımına baştan itiraz ediyorum. İnsan hakkı yeterli bir ifadedir.

Bu bağlamda, kadın'ı insan kavramından soyutlayarak ayrımcılığa çanak tutmak bir yana, kadın' ın haklarını da kendi içinde cinsel, vücut, yaşama, ifade etme, el, kol vs.. ayrımlara tabi tutmak olayı tanımsız hale getirmektedir.

''Kadın' ın cinsel hakkı'' cümlesinden ben bir şey çıkaramadım. Bu benim algılama bozukluğumdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak, açıkca ve tüm samimiyetimle ifade edeyim ki ben bu cümleye uygun cevap bulamadım. Uygun cevabı da sabırsızlıkla bekliyorum.

Bari küçük bir iyilik yapın da öğrenmiş olalım. Kadını anlamaya başlayalım

Türkiye'de kadın' ın partnerini serbestçe seçme hakkına müdahale edildiği doğrudur. Ancak, bu salt cinsel hak olarak sınırlandırılamaz. Geniş manada yapılan yorum ile cinsel hakka müdahale akla gelebilir..

Sayın Sibel,

Konu tartışılmalı fakat başlık ''Cinsel hak'' olarak yer almamalı.. ''Kadın'ın tercih hakkına müdahale'' yada benzeri bir ifade olmalı diye düşünüyorum. Sayın ve sevgili hykayar, eminim konuya giriş yaparak tartışmaya yön verecektir.

Diğer yandan, Site lokalinde izlediğim güzel şiirlerinize atfen yöneltilen gurur verici tanımlamalar beni çok etkiledi. Yazarken Sayın kelimesi yetersiz kalıyor gibi..