Konu: ceza davası
Mesajı Okuyun
Old 12-02-2012, 18:51   #2
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Sayın meslektaşım, anlatımınıza göre faillerden biri darp düşüncesiyle hareket etseydi ve diğerleri o kişiye yardım etse idi dediğiniz gibi diğer failler açısından ;

MADDE 39. - (1) Suçun işlenmesine yardım eden kişiye, işlenen suçun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirmesi hâlinde, onbeş yıldan yirmi yıla; müebbet hapis cezasını gerektirmesi hâlinde, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hâllerde cezanın yarısı indirilir. Ancak, bu durumda verilecek ceza sekiz yılı geçemez.
(2) Aşağıdaki hâllerde kişi işlenen suçtan dolayı yardım eden sıfatıyla sorumlu olur:
a) Suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek veya fiilin işlenmesinden sonra yardımda bulunacağını vaat etmek.
b) Suçun nasıl işleneceği hususunda yol göstermek veya fiilin işlenmesinde kullanılan araçları sağlamak.
c) Suçun işlenmesinden önce veya işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak. hükmünün tatbiki söz konusu olacaktı. Ancak ''kavga'' kavramını kullandığınıza göre faillerin tümü mağduru darp etme kastıyla hareket ettiğinden yani iştirak iradesi mevcut olduğundan böyle bir hüküm kurulmuş olmalıdır. ayrıca emsal oluşturması açısından

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11017

İncelemenizi öneririm.