Mesajı Okuyun
Old 05-05-2011, 12:00   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eylüllllll
Bunları biliyorum teşekkürler.
Sormak istediğim doğum sonrası, kadrolu atanırsam eğer (sözleş. memurken kullanmadığım) 5 haftayı hakedermiyim?
Örneğin : 1 temmuzda doğum yaptım. 30 temmuzda kadrolu atandım. atamam üzerine 15 ağustosta sözleşmemi feshettim.
Dileyim 10 eylülde de kurumda göreve başladım. (Biliyosunuz atama olduğu gibi kuruma göreve başlanmıyor)
Doğum sonrası 8 haftam zaten bitmiş oluyor.Sözleşmeliyken kullanmadığım doğum öncesi 5 hafta iznimi kullandırılar mı? Olmadı 2 yıl ücretsiz izin hakkım olur mu?

Bu konu 15 Nisan 2011 tarihinde Devlet Personel Başkanlığınca resmi gazetede (27906 sayılı) tebliğ edilmiş. Okuyorum ama hukukçu olmadığım için anlayamıyorum.

Benim için çok önemli. lütfen yardımcı olur musunuz?

tşkler

Alıntıladığım fıkraya göre maalesef süreniz geçmiş olmaktadır. Doğumdan sonra 8 haftalık iznin, örneğin 5 inci haftasında göreve başlasaydınız 3 hafta daha izin kullanabilecektiniz.
Alıntı:
e) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan ve doğum yaptığı tarihten itibaren sekiz haftalık süre içerisinde göreve başlayanlara, 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (A) fıkrası çerçevesinde doğum yaptığı tarih dikkate alınarak sadece sekiz haftalık doğum sonrası analık izni süresinin kalan kısmı kullandırılacaktır.