Mesajı Okuyun
Old 29-05-2011, 03:48   #1
NightBird

Soru "Suç Uydurma"dan beraat sonrası manevi tazminat davası.

Herkese merhabalar,
Bir konuda değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden cevap verecek herkese teşekkür ederim.
Kapıya kağıt parçaları bırakma yoluyla cinsel taciz iddiasıyla sürdürülen bir soruşturmada kağıt parçalarının üzerine yazılan cep telefonu numarasının adına kayıtlı olduğu iddiasıyla müvekkilimin ifadesi ve el yazısı örnekleri alınıyor.Müvekkilim yazılı telefon numarasının kendisine ait olmadığını böyle bir hattı kendisinin almadığını dolayısıyla bu hattı kendi adına alan ve düzenleyenler hakkında şikayetçi olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuyor.Olan da bundan sonra oluyor.

Cinsel taciz dolayısıyla yapılan soruşturmada telefon hattının hangi bayiiden alındığı tesbit ediliyor.Bayii de esnaf olan müvekkilimin yan kapı esnaf komşusudur.Tesadüf bu ki bayii ile soruşturmayı yürüten savcının ortak dostları var. Bunun üzerine savcılığa çağrılan müvekkilime savcı tarafından şiddetle şikayetini geri alması için baskı yapılmış fakat yaşadıklarından çok sıkılan müvekkilim buna yanaşmamıştır.Bunun üzerine savcı "İyi halt yiyorsun." gibi bir ifadeyle de azarlamıştır.(Tabii ki bunların ispatı imkansız.)Herşey burada kapandı diye düşünürken savcı maalesef konra atak olarak diye adlandırılabilecek bir hamle ile müvekkilim hakkında "kendisi aldığı halde bunu inkar ederek bu hattın alınması sırasında işlemleri yapan ve hattı alan şahıslardan şikayetçi olduğunu bildirerek işlenmediğini bildiği bir suçu işlenmiş gibi şikayete konu ettiği soruşturma yapılmasını sağladığı dolayısıyla suç uydurma suçunu işlediği" iddiasıyla iddianame düzenliyor ve iddianame kabul ediliyor.

Neticesinde duruşmalar yapıldı.Yargılama esnasında müvekkilimin adına kayıtlı olduğu iddia edilen hatta ait sözleşmenin bile Turkcell'den istenmediği ve incelenmediği ortaya çıktı.Yargılama sonunda sözleşmenin müvekkilimin kapı komşusu tarafından bariz bir şekilde sahte imza ve bilgilerle doldurulduğu ortaya çıktı ve müvekkilim beraat etti.

Ben bayii hakkında sahtecilik iddiasıyla suç duyurusunda bulundum fakat ne hikmetse bu soruşturma da aynı savcı tarafından takip ediliyor.Beraat kararı aldığımız dosyayı da bu savcıdan alıp kesinleşmeyi sağlamam 3 ayımı aldı.
Beraat dolayısıyla manevi tazminat davası açmak istiyorum fakat savcının buradaki tutumunun da karşılıksız kalmasını istemediğimden hangi yola başvuracağıma karar kılamadım.Bu konudaki görüş ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum.