Mesajı Okuyun
Old 30-04-2013, 10:46   #1
Av. Fatih KOCATÜRK

Varsayılan Özel Üniversitede Burslu Öğrencilere Zorunlu Hizmet

Merhabalar. Sayın Meslektaşlarım özel bir üniversiteye ÖSYM bursu ile burslu olarak giriş yapan bir müvekkilime girerken (henüz reşit değilken) bir taahhütname imzalatılmış ve okuduğu her bir yıl için 1,5 yıl o üniversitenin kurumlarında zorunlu hizmette bulunacağı kabul ettirilmiş. Ayrıca taahhütnamede cezai şart var ve bu taahhütnameye ek olarak bir kefaletname ile bir büyüğünü kefil yapmışlar. Kendileri en başta bu zorunlu hizmetin dezavantajlarını düşünmemişler ve 2011 yılında üniversiteden kendilerine zorunlu hizmetin YÖK tarafından kaldırıldığına dair bir bilgi verilmiş (herhangi bir yazılı belgeye ulaşamadım). Akabinde müvekkilim ve diğer öğrenciler de kendi planlarını yapmışlar. Ve şimdi üniversite öğrenciler tam mezun olacakken yeniden zorunlu hizmette bulunacakları söylemiş fakat müvekkilim ve diğer öğrenciler bu hizmeti istemiyorlar. Biraz mevzuat karıştırdım fakat pek bir şey bulamadım. Sizce bu arkadaşları bu durumdan kurtarmanın bir yolu var mıdır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.