Mesajı Okuyun
Old 22-01-2007, 16:50   #1
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan MaĞaza İndİrİmlerİne Sınır !

Kaynak alıntı:
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=487232

Sezon indirimleri belli zamanlarda yapılabilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tüketici haklarını koruyan yasada değişiklik yaptıklarını belirterek, "Artık yaz ve kış mevsiminin bitişinde sezon indirimleri olabilecek. Zannediyorum bu 1—1,5 ay içinde yürürlüğe girer'' dedi.
Form Bornova Alışveriş Merkezi'ndeki bir altın mağazasının açılışı için İzmir'e gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, yaptığı konuşmada, Tüketici Hakları Koruma Yasası'nda değişiklikler yaptıklarını ve sezon sonu indirimleri ile ilgili ilave maddeler eklediklerini kaydetti. Coşkun, "Çünkü rekabete açık serbest piyasa ekonomisi, başıbozuk ekonomi değildir. Dolayısıyla yılda iki defa, yaz ve kış mevsiminin bitişinde sezon indirimleri olabilecek. Bunun dışında kapanma, tasviye ve nakliye gibi durumlarda kuruluşlar, bağlı olduğu odalara müracaat edecek. Gerekçesini anlatacak ve odanın verdiği sürede indirim nisbetinde bunu gerçekleştirecek. Zannediyorum bir, bir buçuk ay sonra yürürlüğe girer. Böylece tükecinin korunması hususunda önemli bir adım atılmış olacak" dedi.
Açılışını yaptığı Gülaylar Altın'ın 39 ülkeye ihracat yaptığını belirten Bakan Coşkun, "İhracat yaparak ülkemize döviz kazandırıyor, istihdam sağlıyoruz. Biz bu tesisin ortağıyız. Yani maliye olarak ortağıyız. Oda olarak ortağıyız. Onun için her yeni açılış ülkenin kalkınmasında yeni bir adım oluyor" diye konuştu. Esnafın iyi kazanması dileğinde bununan Coşkun, "Böylece bize de güzel vergiler ödesinler. Kazançtan vergi alırsak, dolaylı vergileri de aşağıya çekeriz. Adil, dengeli, tabana yaygın bir vergi düzeniyle, işletmelerin vergi düzeylerini de düzeltmiş oluruz. Çünkü kazancı olmayan ekonomi çöker. Hamdolsun 4 yıldır sürdürülebilir büyüme sürecinde kazanç var. Kazançtan vergi aldıkça kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirdik." şeklinde sözlerini tamamladı. Açılışa Bakan Coşkun'un yarı sıra İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Ali Karaman, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demiştaş, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi ve çok sayıda davetli katıldı.
Mustafa Kuşen