Mesajı Okuyun
Old 09-03-2012, 00:43   #5
BALDIRAN

Sayın Öznur AKTÜRK. Koyulttuğunuz bölüm, yani 209.maddenin 2.fıkrası, resmi senetlerle ilgilidir ve bunlar, sahteliği mahkeme kararıyla sabit olana kadar geçerlidir. Benim atıf yaptığım bölüm 209.maddenin 1.fıkrası. Gayet açık. Adi senetteki imza ve yazı inkarı halinde, senedin, bu konuda bir karar verilene kadar, hiç bir işleme esas alınamayacağını söylüyor.Soru sahibi, kambiyo senedinden bahsettiğine göre, kambiyo senedi de, resmi makamların kayılımıyla tanzim edilmediğine, yani resmi belge hükmünde olmadığına göre uygulanacak hüküm 209/1 dir diye düşünüyorum. Savcılığa şikayet etmeniz ve bunu İcra Dairesine bildirmeniz, bu konuda (senedin hiç bir işlemem esas alınmaması) talep açmanız halinde olumlu yanıt alacağınızı (icra müdürü tarafından red edilse dahi merciden olumlu sonuç alacağınızı ) düşünüyorum.Talih UYAR hocanın 4 gün önceki seminerinde bu konu tartışıldı, hocaya göre, madde öyle geniş yorumlanmaya müsait ki, sadece savcılığa şikayet değil, icra müdürlüğüne yapılacak başvuru dahi, böyle bir sonuç doğurmaya elverişli olacak şekilde kaleme alınmış. Saygılar