Mesajı Okuyun
Old 12-12-2010, 14:59   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
sayın avukat ben konuyu çok fazla detaylı yazmadıgım için sanırım yanlıs anlaşıldım.esim hollanda dan annemi aradıktan sonra istanbuldan 1 avukat ile anlasıp benim telefonumu vermis.AVUKAT beni aradı.eski esinizle hollanda da bosanmıssınız Türkiyede tenfis edilmesi gerekiyor ltf problem cıkarmayın sizden ücret talep etmiyorum demesi üzerine bende bosandıgımı bugün duydum ama bosanma ilamını lütfen kendisinden isteyip bana gönderin dedim o da bana gönderecegini (orjinali ve tercümeli olarak)söyledi.avukata ve bana sadece hollandaca belgeleri göndermesi üzerine avukat onu aramıs.o avukat benim avukatım degil ve ben sadece 2 kez onunla onun talebi üzerine görüstüm.barodan ücresiz avukat talebinde bulundum.ama emekli oldugum icin avukat talebim reddedildi.ben zor sartlarda yasayan 2 ögrencisi olan bir bayanım.o nedenle yazmıstım NE YAPACAGIMI ŞAŞIRDIM diye.lütfen bu acıklamalarımı dikkate alarak bana yön verirseniz sevinirim.bu problemi acilen cözmek istiyorum benim v cocuklarımında ruhsal saglıgı bozuldu.saygılarımla.

Yabancı ülkede mahkemelerin verdikleri boşanma kararının Türkiye'deki mahkemeler tarafından tanınması halinde boşanma kararı Türkiye'de de geçerli olur. Bunun için yurt dışında boşanan davanın taraflarından birisinin Türkiye'de Aile Mahkemesinde (*) tanıma davası açması ve davasını diğer tarafa yöneltmesi gerekir.

Mahkeme, 5718 Sayılı Kanunun 54.maddesinin (b), (c), (ç) fıkralarına aykırı bir durum yoksa mahkeme kararının tanınmasına ve nüfusa işlenmesine karar verir. Bu maddedeki şartlara aykırı bir hal varsa tanıma talebini reddeder.

Sizin anlatımınıza göre Hollanda'daki yargılamada usulüne uygun mahkemeye çağrılmamış görünüyorsunuz. (Tabi ki bu sizin iddianız), Bu durum, Türk mahkemesinde tanıma davası açıldığında savunma olarak ileri süürlebilir ve tanınmanın reddi istenebilir.

Ayrıca Hollanda'daki hukuki yollar oradan bulacağınız bir avukat vasıtasıyla denenebilir.

Tanımanın şartları, Tenfize ilişkin 54. maddenin (a) fıkrası hariç diğer fıkraları ile aynı olduğu için, ilgili maddenin sizi ilgilendiren bölümünü yani (ç) fıkrasını aşağıya yazıyorum:

Alıntı:
Tanıma
MADDE 58- (1) Yabancı mahkeme ilâmının kesin delil veya kesin hüküm olarak kabul edilebilmesi yabancı ilâmın tenfiz şartlarını taşıdığının mahkemece tespitine bağlıdır. Tanımada 54 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi uygulanmaz.

Tanıma talebinin ret nedeni:

Alıntı:
Yazan Madde 54
O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyabında veya yokluğunda hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tenfiz istemine karşı Türk mahkemesine itiraz etmemiş olması.

(*) Sonradan Eklenen Not: 2007 Tarihli 5718 Sayılı Kanunda Tanıma ve tenfiz davalarının asliye Hukuk Mahkemelerinde açılması gerektiği yazılı olduğu halde, Yargıtay; bu davanın Aile hukuku ile ilgili olması nedeniyle Aile Mahkemesinde görülmesi gerektiğine dair karar vermiştir. Bu nedenle düzeltilmiştir. Örnek karar: 2. Hukuk Dairesi 2008/6987 E.N , 2008/10100 K.N. 08.07.2008 Tarih.

Saygılarımla,