Mesajı Okuyun
Old 13-08-2010, 09:51   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Av. Cengiz Aladağ'ın uyarısı ile soruyu yanlış okuduğumu fark ettim. İhtarı çeken müştereken tayin edilen müdürlerden birisiymiş. Özür ile düzeltiyorum.

Müdürlerin müştereken tayin edilmelerinin anlamı ancak birlikte, yani çift imza ile şirketi bağlayacak şekilde hareket edebilecekleri anlamına gelir. Müşterek yetki ile tayin edilen müdürlerden birisinin tek imza ile şirketi temsil etmesi mümkün değildir. Bunun tek istisnası hakkın kötüye kullanılması halidir.

Saim bey, ben hala eksik birkaç nokta olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki;

Alıntı:
Yazan avzey
Selam arkadaşlar,
4 ortaklı bir limited şirket var, ortaklardan iki tanesi müştereken müdür olarak atanmışlar ve bir muhasebeciye şirket defterlerinin tutulması konusunda vekalet vermişler. Ancak bu müşterek müdür olan ortaklardan biri hem muhasebeciye hem de şirket tüzel kişiliğine bir ihtarname çekerek muhasebe defterlerinin muhasebeci tarafından tutulmasını istemediğini ve defterlerin derhal teslim edilmesini talep etmiş. Şimdi müştereken müdür olan ortaklardan birinin herhangi bir ortaklar kurulu kararı olmadan böyle bir ihtarname çekme yetkisi var mı? Hiçbir gerekçe göstermeden kaldı ki; verilmiş olan vekaletname azledilmeden muhasebecinin defterleri teslim etmesi mümkün mü? İhtarnameye cevap vereceğimden acilen yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sorudan anladıklarımız:
1- Ortaklardan iki tanesi müştereken müdür olarak atanmışlar.
2- Bir muhasebeciye şirket defterlerinin tutulması konusunda vekalet vermişler.
3- Müşterek müdürlerden biri muhasebeciye ve şirkete ihtarname çekerek muhasebe defterlerinin bu muhasebeci tarafından tutulmasını istemediğini ve defterlerin derhal teslim edilmesini talep etmiş.

Çözümlenmesi gereken sorunlar:
1- Bu ihtar, muhasebecinin tayini sırasında verilen oyun geri alınması anlamına mı gelir?
2- Muhasebeci TTK 545 anlamında ticari vekil sayılabilir mi? Zira bu durumda müşterek müdürlerden birinin azil yetkisi vardır.