Mesajı Okuyun
Old 22-08-2009, 17:57   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Bulut,
Öncelikle katılımınız için teşekkürler çünkü Fikri Mülkiyet Hukuku alanı maalesef sitemizin ölü bir alanı ve yeni isimlerin konulara dahil olduğunu gördüğümde ben çok seviniyorum.

Bahsini ettiğiniz davanın Ticaret Mahkemesi'nde görüldüğünü söylediğiniz için aklıma ticaret ünvanı veya tescilsiz bir marka ile mi ilgiliydi acaba sorusu geliyor? Zira İstanbul'da uzun yıllardır Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemeleri mevcut ve bu durumda HSYK'nın ilgili kararı doğrultusunda Asliye Ticaret Mahkemelerinin görevli olması mümkün değil. FSHHM yokken de yanlış hatırlamıyor isem bu davalara AHM'ler bakıyordu. (3'ten fazla olduğu yerlerde 3. AHM'ler görevli idi.)

Tescilsiz bir markanın ve ticaret unvanının belli bir bölümün kullanımının önlenmesi ve karşı yanın tescilsiz markasındaki belli bir kelimeyi iş evrakları ile tanıtım vasıtalarında kullanmasının önlenmesi/durdurulmasına yönelik benim de şu anda görülmekte olan bir davam var ancak bu tamamen farklı bir talep ve farklı bir durum. (Önemli bir not: ben bu talepte bulunurken ticaret ünvanım yanında ayrıca tescilli marka hakkıma da dayandığım için FSHHM'de görülmektedir)

Bu tip talepler ticaret unvanı ve tescilsiz markalar düşünüldüğünde normal ancak tescilli bir marka yönünden ben yukarıdaki şekilde verilmiş bir mahkeme kararının oldukça muğlak ve hukuka aykırı olacağı kanaatindeyim. Zira "isim değişikliğine" ve "yeni ismin belirlenerek" ifadesinde hiçbir açıklık da bulunmuyor. Bu kişinin ne tür bir isim seçeceğine mahkeme karar veremez, isim değişikliği neye göre belirlenecek? Hadi diyelim ki ben bu kişiyim; yeni isim belirledim ve bunun tescili sağlamak istedim. Bu mahkeme hükmünün neresine dayanacağım? TPE bana bu yeni bir başvurudur başka bir markanın tescilini istiyorsun yeni başvuru numarası alması gerekir diyecek. Diyelim TPE böyle bir mahkeme hükmü karşısında aynı tescil numarası üzerinden değişikliği yapmaya kalktı bu durumda yeni seçeceğim ismin bir başka tescilli marka ile benzer ya da aynı olmayacağı ne malum? Ee o zaman da TPE'nin ön inceleme yönünden içine düştüğü durum ne olacak Bence kesinlikle bu işin içinde başka bir iş var Sayın meslektaşım.

Ticaret unvanından belli bir kelimenin silinmesi/değiştirilmesi ve aynı şekilde kullanılan reklam, tanıtım ve sair iş evraklarında belli bir kelimenin kullanımının önlenmesi/durdurulması talep edilebiliyor. Ancak benim bildiğim kadarı ile tescilli bir markanın belli bir kelimesinin hükümsüz kılınması veya belli bir kelimenin değiştirilerek TPE nezdinde yeniden tescili gibi bir yol bulunmuyor. "Markanın kısmi hükümsüzlüğü" ibaresi marka hukukunda sınıflar bakımından kullanılmakta. Örneğin siz 5 ayrı sınıfta tescilli bir markanın sadece 3 sınıf yönünden hükümsüz kılınmasını ve sicilden terkinini talep ederseniz bu durumda markanın sadece bu sınıflar yönünden kısmen hükümsüz kılınmasını talep etmiş oluyorsunuz.

Tescilli markalar açısından belirttiğiniz yönde kararlara rastlayan meslektaşlarımın bu başlık altında paylaşmasını rica ediyorum. Saygılarımla,