Mesajı Okuyun
Old 04-09-2013, 14:58   #18
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan hnd_tgc
Sayın meslektaşım,

Büro açma konusunda herhangi bir cesaretsizliğim yok. Fakat böyle kısa süreli iş deneyimleriyle ve bu iş deneyimleri bana fazla bir tecrübe kazandırmamışken, büro açmak pek akıl karı gelmiyor bana. Sorun bir müvekkilin sorusunu yanıtlayamayıp mahcup olmak değil tabi ki, yanlış bir işlem yapıp insanları hak kaybına uğratmak istemem.

Sorunlar almış başını gidiyor, ama çare bulan da olan da yok.

1- Eğitim sistemimiz o kadar kötü ki hiç bir şey yapmayı bilmeden mezun oluyoruz.

2- Hiç bir şey yapmadan stajı bitirip avukat oluyoruz.

3- Avukat olunca sorunlar daha da bir katlanıyor. meslektaşımın dediği gibi büro açsan, tek başına aldığın işleri yapabilme kaygısı, hata etme endişesi sarıyor tüm ruhunu,

4- Ya para kazanamazsam sorusu ise aklından hiç çıkmıyor.

O halde ne olacak? bir meslektaşının (sana göre meslektaş tabi, çalıştırana göre değil.) yanında çalışacaksın. Sonra öyle bir an geliyor ki hem yaptığı işleri beğenmiyorsun, hem de aldığın parayı.

Yani, hem tek başına beceremiyorsun, hem başkasının yanında yapamıyorsun... sorun, ne sende ne bende ne de o beğenmediğimiz patronlarda...

Sorun eğitim sisteminde...

sorun, Staj döneminde...

Sorun, sınavsız avukat olabilmekte...

Ya, hem eğitim sistemin iyi olacak, avukat yardımcılığı gibi bir sistem olacak ve tüm vatandaşlara zorunlu hukuk sigortası yapacaksın... dahası avukatla temsil zorunluluğu getireceksin ki bu hiç bir zaman olmayacak...

Ya da hep söylediğim gibi Adalet Bakanlığı tüm avukatlara kıdeme ve başarıya göre (üzerinde tartışılabilir) maaş ödeyecek.

başka türlü sıkıntılar bitmez. Herşeyden evvel vatandaşa yazık. Avukat günü kurtarmak için üç kuruşa dava alıp, sonra dosyanın yüzüne bakmaz duruma gelmiş. Niye baksın ki, değerinin çok altında bir para kazanacak, o da işin sonunda... Heyecan uyandırmaz ki... Borçlarını ödeyemez duruma gelince o büyük idealler de kalmıyor zaten..

Ben bir başkasının yanında maaş vs alarak çalışmadım. 2-3 sene bir ortaklığım oldu, sonra baktık ki devam edemiyoruz Yaradan'a sığınıp bir büro açtım ve çok şükür hiç pişman olmadım. Hatta ortaklık dönemime nazaran kazancım arttı.

Ancak, çok arkadaşım, dostum var, bir meslektaşın yanında çalışan... resmen kölelik sistemi hüküm sürüyor bu sektörde.

Fazla çalışma ücreti yok, hafta sonu ücreti yok. Kıdem, ihbar da hiç duymadım... zaten genellikle istifa ile bitiyor iş.

çalışanlar da icradan kafalarını kaldıramıyor, avukatlığa başlayalı 5 sene olmuş, sorsam işçi alacakları ile ilgili bir davayı açabilecek bilgileri yok.

Sonuç: zor şartlarda çalışıyorlar, az ücret alıyorlar ve köreliyorlar...

Talep: hiç bana avukatlar bağımsızdır demeyin gülerim, Adalet bakanlığının kapısına gidelim de bizi personeli yapsın, maaş bağlasın da en azından beden eğitimi öğretmeninden fazla kazansın ülkemin güzel ve gururlu avukatları.