Mesajı Okuyun
Old 27-05-2015, 10:35   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
(Avukat ile görüştüm, avukat haksız azledildiğini, ceza davasına girmek zorunda olmadığını, sözleşmeyi buna göre düzenlediğini, müvekkili hiç görmediğini kabul ettiğini ancak telefonda tüm bilgileri kendisine verdiğini beyan etmiştir.)

Eğer ceza dosyasına da girilmesi için gerçekten anlaşılmamışsa azil haksız olmaz mı?

Sözleşmede avukatın yapacağı iş bellidir. Ceza davasının da takibi yoksa, avukat ceza dosyasına girmek zorunda değil.

Kişinin avukatı hiç görmemesi azil için gerekçe olamaz, avukat vekaletnamede özellikle yazmıyorsa işi bizzat yapmak zorunda da değil, bir başka avukata yetki de verebilir.

Vekalet veren verdiği vekaletname ve avukatın sigortaya başvuruları ile vekalet ilişkisini karşılıklı olarak kurmuştur. Ki sözleşme dahi imzalamıştır. Artık ben avukatı hiç görmedim, güvenim sarsıldı diyememelidir.

[Ayrıca Eklenen Not: Azil edilen avukatın açacağı olası vekalet ücretine yönelik davada; azlin haksız olduğu kanaatine varılırsa ücret sözleşmesinin geçerli olup olmadığı da önem kazanacaktır.]

Saygılarımla,